Díl první: Co ovlivňuje ceny růží

V jednom z našich předchozích článků jsme zlehka naťukli, co ovlivňuje cenu růží na burze: počasí, státní svátky, náročnost pěstování atd. Tentokrát se ceně růží a dalších řezaných květin podíváme na zoubek pěkně zblízka. Začneme květinovou burzou, která má na výsledné ceně růží v květinářství nemalý podíl.

Nákup růží na burze? Roli hrají i zkušenosti nákupčího

Cena růží na burze klesá a stoupá po celý rok jako na horské dráze. Cena růží, která platila včera, zítra už neplatí a může být třikrát nižší, ale také třikrát vyšší. Proto je nákup růží na burze tak vzrušující a zajímavý, ale je to také pěkná dřina. Umět odhadnout situaci a vývoj na květinové burze i na několik měsíců dopředu?

kvetinova-burza-cena-ruzi-florea.jpg (249 KB)

 

To jsou léta učení a zkušeností, která jsou nepřenositelná, ale bez nich nikdy nenakoupíte květiny levněji. Nákupčí na burze musí počítat s řadou událostí, které mohou ovlivnit ceny růží a dalších květin. Svátky, počasí, kvality pěstitelů atd.

Musí dobře vědět, že ta stejná růže od dvou různých pěstitelů bude vykazovat různé kvality a negativa. A hlavně: musí znát svého zákazníka, vědět, co chce a co by mohl chtít. A je toho mnohem a mnohem více...

Svět květinové burzy: jak se nastavuje cena růží

Možná tomu nebudete věřit, ale i na ceny růží existují tabulky. Díky nim je možné rychle a poměrně přesně určit "vyvolávací" cenu květin na burze. Rychlost je totiž to, o co jde na květinové burze především, aby květiny mířily na prodej ke koncovému zákazníkovi co nejčerstvější.

cena-ruzi-burza-florea.jpg (249 KB)

I když označení vyvolávací cena je tak trochu nepřesné. Burza květin nefunguje jako klasická anglická burza (tzn. cena postupně roste). Na květinové burze funguje tzv. holandská aukce, neboli otevřená aukce s klesající cenou. Cena řezaných květin se nastaví na tzv. aukčních hodinách, kde hodinová ručička neukazuje čas, nýbrž cenu.

Cena květin postupně klesá a klesá, dokud květiny někdo nekoupí. Fígl tkví v tom, že nákupčí nikdy neví, kolik lidí je zapojeno do aukce, ani preference ostatních nákupčích. Květiny vám tak může někdo vyfouknout o jeden jediný cent.

Pokračovat na 2. díl: Cena růží a co ji ovlivňuje