Kolik růží k Valentýnu, k narozeninám a MDŽ

Kolik růží je správně? Záleží na situaci. Na sv. Valentýna čím víc růží, tím lépe. Na Den matek lichý počet růží a naopak na pohřeb sudý počet. Na výročí darujte tolik růží, kolik jste spolu let nebo měsíců. Počet kusů růží je ale jinak velmi individuální záležitost, která nemá přesně pravidla.

Kolik růží na Valentýna

Svátek zamilovaných je velmi vhodná dobu k tomu vyznat lásku nebo ujistit partnera ve vašich citech. Počet růží na Valentýna není pevně daný. Mnoho párů dodržuje pravidlo lichého a sudého počtu růží, pravděpodobně z pověrčivosti. I nám ve Florea stává, že muži nechávají do kytice 100 růží přimíchat 1 růží navíc pro jistotu.

Růže k svatému Valentýnu

Muži nejčastěji darují tolik růží, kolik let nebo měsíců jsou se svou láskou. Tzn. 4 růže za 4 společné roky, nebo 48 růží za 48 společných měsíců. Tím se vlastně nedá nic zkazit a lze tím ospravedlnit i sudý počet růží. Podobně to pak funguje i s počtem růží k výročí.

Sudý počet růží k Valentýnu

A proč se vlastně tolik řeší, zda je přípustné darovat sudý počet růží k Valentýnu? Je to z toho důvodu, že jeden filosof (Jiří Stanislav Guth-Jarkovský) kdysi napsal pravidla etikety. V nich mimo jiné uvedl, že sudý počet růží patří na hrob a že je nepřípustné dávat je živým. Těm patří lichý počet růží. My bychom to tak kriticky neviděli. Důležitější je, že chcete svou milou o Valentýnu potěšit růžemi. Nezáleží na počtu ani velikosti květů růží, dokonce ani na jejich barvě.

Kolik růží na Den matek nebo MDŽ

Počet růží pro ženy našich srdcí, maminky, babičky, tety či sestry by měl být lichý. Sice si trochu odporujeme s tvrzením výše, ale má to jednu výjimku. Starší generace, hlavně maminky a babičky, k těmto tradicím tíhnou. Smůlu nebo úmrtí si často spojují s něčím, co se v nedávné době odehrálo. Sudým počtem růží bychom je nemuseli ani trochu potěšit.

Kolik růží na pohřeb

Jediné pravidlo, které musíme (nebo bychom alespoň měli) dodržovat: sudý počet růží a dalších květin na pohřeb. Co se stane, pokud nebudeme řešit, kolik kytek se nosí na pohřeb? Nejspíše nic. Mezi všemi těmi kondolencemi se vaše květiny na pohřeb ztratí. Nebo také ne. Ať tak či tak je ignorace této tradice při nejmenším neslušná. Tvrzení, která obhajují sudý počet květin na pohřbu je hned několik. Jedním z nich je to, že sudý počet květin má zahnat osamělost zemřelého, kterému chybí spřízněná duše.

Kolik růží k narozeninám

Darovat ženě tolik růží, kolik jí je let, nebo raději ne? Věčné dilema gratulantů. Jiní zase řeší sudý a lichý počet růží. Odpověď je velmi jednoduchá. Pokud víte, že si oslavenkyně umí ze svého věku udělat legraci, jistě ji počet růží totožný s jejím věkem neurazí. Aspoň dostane narozeninovou kytici tak velkou, jakou ještě nikdy nedostala. Sudý počet růží se hodí pouze tehdy, pokud odpovídá věku obdarované. Ve všech dalších případech vám nejen v květinářství doporučí darovat například kytici 9 růží.

V souvislosti s počtem květin by vás mohlo zajímat:

Lichý nebo sudý počet květin do kytice? Poradíme.

Počet květin letem světem

Co vyjadřuje počet květin v kytici