Jak pečovat o řezané květiny 1

Správná péče o řezané květiny prodlouží jejich životnost o 3 - 5 dnů. Důležitá je pravidelná výměna vody ve váze, ale i průběžné zkracování stonků. Na životnost růží a ostatních řezaných květin má vliv i to, kam je umístíte. Nesvědčí jim průvan ani blízkost zrajícího ovoce.

 

Možná vám právě dnes náš kurýr přivezl nádhernou kytici růží. Určitě vás zajímá, co můžete udělat pro to, abyste se kyticí mohli kochat co nejdéle. Péče o řezané květiny není nijak náročná a zabere vám jen několik minut každý druhý den. Na oplátku se vám květiny odmění maximální možnou životností. Životnost řezaných květin se liší. V případě růží je to klidně až 2 týdny, největšími držáky s třítýdenní životností jsou chryzantémy.

Jak pečovat o řezané květiny - návod

Vliv na životnost řezaných květin má nejen průběžná péče. Důležité je i to, jak s květinami zacházíte poté, co je dostanete nebo si je přinesete domů. V těchto 10 krocích vám poradíme, jak pečovat o řezané květiny před i v průběhu.

  1. Stonky květin seřízněte šikmo ostrým nožem o 2 - 3 cm.Péče o řezané růže
  2. Odstraňte listy a postranní výhonky, které by byly pod vodou.
  3. Vázu důkladně vyčistěte, nejlépe dezinfekcí nebo Savem. Ideální je váza skleněná.
  4. Vázu napusťte vlažnou vodou. Hladina by měla dosahovat do výše 3/4 délky stonku.
  5. Vložte květiny do vázy a umístěte je někam, kde jim nebude škodit průvan ani horko.
  6. Po hodině naberou květiny dostatek síly. Odlijte jim vodu tak, aby hladina dosahovala do 1/2 délky stonku.
  7. Nasypte do vody výživný a desinfekční roztok. Řádně jej rozmíchejte, dokud se zcela nerozpustí.
  8. Každé 2 dny vodu vylijte. Vázu vypláchněte a naplňte novou vodou.
  9. Každé 2 - 3 dny zkraťte stonky květin o 2 - 3 cm.
  10. Květiny držte dál od průvanu, zrajícího ovoce, cigaretového kouře, přímého slunce a zapnutého topení.

Chcete si usušit květiny na památku? V tom případě s jejich sušením začněte co nejdříve. Květiny s otevřenými květy nejsou k sušení vhodné. Přečtěte si náš návod, jak usušit růže a jiné květiny.

Péče o řezané květiny - podrobnosti

Správná péče začíná stonkem

Proč po vás chceme, abyste stonky před prvním napitím seřízli? Stonky květin byly sice už zkrácené před cestou, ale rychle se zacelují. Pokud je opět neseříznete, květiny nebudou schopné přijímat vodu a uschnou. A jak seříznout stonek? Proveďte tzv. šikmý řez, tzn. pod úhlem 45 stupňů. Účelem tohoto řezu je vytvořit co největší plochu, kterou bude květina přijímat vodu.

Tento krok je třeba opakovat jednou za 2 - 3 dny. Je to kvůli bakteriím, které se ve vodě tvoří. Je to jakýsi sliz, který lze vidět i nahmatat na konci stonku. Přestože budete měnit vodu pravidelně, sem tam se nějaká bakterie narodí. Bakterie napadají cévní systém rostliny a ta se nemůže napít. Se seříznutým stonkem odstraníte právě tyto bakterie a květiny budou pít jako blázen. :-)

Kvalita vody ve váze

Jak jsme už napsali, ve vodě se tvoří bakterie. Bakterie ve váze buď už jsou, protože váza nebyla řádně vymytá nebo se vytvoří v neměněné vodě. Stačí pravidelná výměna vody, tzn. jednou za 2 dny. Vázu napouštějte jen vlažnou vodu. Bakterie jsou potvůrky, které milují teplo a v horké vodě se rychleji množí.

Do začátku jistě pomůže i výživný a desinfekční roztok. Pokud ho použijete hned na začátku, první výměna vody může nastat až za 3 dny. Protože si uvědomujeme, jak je tento roztok důležitý, poskytujeme ho květinám i během skladování v našich prostorách.

Proč doporučujeme umístit kytici řezaných květin do skleněné vázy? Jednak se snáze čistí, ale také máte lepší kontrolu nad stavem vody ve váze.

>>> Pokračovat na druhý díl Péče o řezané květiny <<<