Květomluva - jaký význam mají květiny?

Květomluva, mocná to čarodějka, která umí vykouzlit ta správná slova ve chvíli, kdy nám docházejí. Zatímco dnes za sebe necháváme promlouvat květiny jen při speciálních příležitostech, za vlády britské královny Viktorie byla pro lidi květomluva jako druhý jazyk...

V těch dobách zažívala řeč květin největší rozmach a každý jí uměl mluvit. Květiny a jejich význam od té doby prošly řadou změn - od úplné změny až po zánik významu květin, jiné významy jsou stejně srozumitelné napříč celým světem.

KvětomluvaNejen druh květiny, ale i barvy květin nám prozrazují mnoho o obdarovaném a jeho vztahu k naší osobě. Kdyby se řeč květin přenesla do verbální komunikace, mohlo by to klidně znít i nějak takto:

"Jste pro mě hvězdník a lilie bílá. Rád bych s Vámi sdílel květy šeříku. V duchu vidím však karafiát červený. Pošlete-li mně karafiát žíhaný, pak budu pěstovat jen tulipány žluté!"

Že jste nerozuměli ani slovo? :) Proto je moc dobře, že květiny lze posílat se vzkazem, který upřesní vaše záměry a květiny svým významem zpečetí vaše slova.

Květiny vyjadřující lásku, touhu a náklonnost

Chcete-li vyjádřit konkrétní osobě lásku nebo upřímné city, růžemi jednoznačně nešlápnete vedle. Pozor ale na rozdíly ve významu mezi rudou a červenou růží. Rudé růže totiž znamenají vášnivou lásku a spalující touhu.

Ta může být ale podle květomluvy přelétavá či nestála. Stejně rychle jako city přišly, zase mohou odejít. Nic není jisté. Pokud si ale jste jisti svými city, raději volte červené růže.

Mohlo by vás také zajímat: Velký přehled - co nám muž říká barvou růží

 

Romantické city, tajné city nebo jen zalichocení kráse obdarované lze vyjádřit skrze růžové růže. Právě ty květomluva považuje za upřímné květiny, stejně jako bílé růže, které symbolizují nevinnost a čisté srdce.

Nejen růží můžete dát druhému najevo svou náklonnost. Stejné city můžete vyjádřit i orchidejí, květinou oceňovanou pro svou krásu a vzácnost, která symbolizuje smyslnost a vášeň. Červený a růžový karafiát nebo rudá chryzantéma znamená rovněž spalující vášeň, ale ostatní významy už tak lichotivé nejsou.

Květomluva pivoňkyKvětomluva lilie, narcisů a pivoněk

Lilie, narcisy nebo pivoňky - to jsou květiny přátelství a usmíření. Za symbol čistoty a naslouchání jsou tu bílé lilie, dále máme v květomluvě žluté narcisy jakožto květiny ukrývající význam úcty.

Pivoňka je květinou dávných lásek, ale také stálé důvěry a porozumění v přátelství, které i po rozchodu dále pokračuje.

Květomluva: problémové květiny

Jsou to takové květiny, které mají dva či více protikladných významů. Třeba taková chryzantéma. Ta znamená lásku, přátelství a věčnost, ale v ČR je ještě stále místy považována za květinu zesnulých.

Stejně je na tom karafiát. Obvykle symbolizuje vášeň, ale někteří lidé tvrdí, že přináší smůlu. I přesto se sláva karafiátu pomalu vrací zpět.

Symbolika barev květin

 

Nejen druh květiny je pro vaše sdělení  důležitý. Neméně podstatnou roli hraje i barva květu, která může významně ovlivnit či zcela pozměnit význam toho, co se květinou snažíte říci.

  • Květomluva růžeČervená = vášeň a touha
  • Žlutá = nevěra a zrada, ale také to může být nový začátek a odpuštění
  • Růžová = něha
  • Bílá = čistota
  • Modrá = přátelství
  • Fialová = jemnost a zdrženlivost