Prodej květin s označením Fairtrade v ČR

Zajímá vás z jaké farmy vaše květiny pochází a zda jsou při pěstování dodržovány etické podmínky pro zaměstnance a pracovní postupy respektující ochranu životního prostředí? Je možné vůbec v České republice koupit květiny s označením Fairtrade a jak je poznáte?

Jaká je situace s prodejem květin v ČR?

Standardní prodej květin s licencí Fair Trade provozuje v České republice jen náš eshop. Jedná se o registrovaný styl prodeje, který prokazatelně přispívá konkrétní částkou určenému družstvu. My jsme si vybrali keňskou farmu Oserian, protože jejich láska k přírodě je nám blízká. 

Fairtrade růže prodáváme po svazcích  10 kusů a jsou vždy označeny logem Fair trade a identifikačním číslem pěstitele.

Z této farmy dovážíme mnoho druhů, ale ty licencované naleznete pouze v kategorii Fair trade růže

Zaměstnanci keňské farmy Oserian

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Situace v květinovém průmyslu během posledních 5 let výrazně posunula k lepšímu. Jednotlivé farmy již vědí, že mít dobré květiny nestačí. Většina z nich do své politiky zahrnula principy Fairtrade a získáním jednotlivých certifikátů se snaží dosáhnout i na toto označení. Tento trend zasáhl všechny hlavní producentské oblasti růží, kterými jsou Keňa, Etiopie, Ekvádor. Nejhorší situace je zatím v Kolumbii, proto z této země ani žádné květiny nedovážíme

Prodej férových květin na Florea.cz

Na našem eshopu naleznete květiny pouze od prověřených producentů. Konkrétní oblasti původu a název pěstitelské farmy jsou uvedeny u každé květiny. Podle názvu farmy je snadné dohledat na seznamu Fair Flowers, zda se jedná o producenta, který splňuje všechny dané požadavky.

Doplňující informace s konkrétními politikami jednotlivých farem naleznete na jejich stránkách. Zde se mimo jiné dozvíte, že někteří pěstitelé poskytují svým zaměstnancům, kromě běžné zdravotní péče či školek pro děti, i kolo, aby se mohli dostat do práce. Jiní vysazují v okolí své farmy stromy. Všichni se ale shodnou na základních principech.

Důležitá je péče o zaměstnance a o životní prostředí. Součástí jednotlivých certifikátů tak je splnění konkrétních pracovních a životních podmínek a zároveň dodržení limitů pro spotřebu agrochemikálií, čerpání vody či využívání půdy.