Květiny, které jsme dnes ráno nakoupili na květinové burze v Nizozemí, jsme právě vložili na náš e-shop. Jejich cestu z NL můžete díky GPS sledovat online.

Lichý nebo sudý počet květin do kytice?

1. 12. 2017 / Květinová etiketa

Lichý nebo sudý počet květin do kytice? Dopustíme se společenského faux-pas, pokud darujeme sudý počet květin k narozeninám? Stejně jako u otázek květin na prvním rande nebo použití chryzantém: na to neexistuje správná odpověď.

Zjednodušeně řečeno: o tom si každý musíme rozhodnout sám ať už jde o počty nebo druhy kytek. Pokud jste zastáncem tradic, držte se etikety sudého a lichého počtu květin. Pokud pro vás podobná „pravidla“ nic neznamenají, nenechte se jimi svazovat.

Počty květin: co je zvykem a je nutné se toho držet?

Darovat živým sudý počet květů prý nosí smůlu a mnoho lidí se této pověry stále drží.

Přitom kdysi dávno patřilo toto pravidlo do etikety a základů slušného chování a s pověrami nemělo pranic společného.

Možná právě proto se k počtům květin přiklánějí už jen starší generace. Takže pokud budete chtít poslat květiny k narozeninám své babičce, držte se lichého počtu květů.

Mladí lidé už tolik neřeší, zda lichý nebo sudý počet květin. Nad zvyky vede originalita a vlastní symbolika.

Kytky na hrob: držte se pravidel

Květinová etiketa povoluje mnoho výjimek. Jen v případě květin na hrob je pevná jako kámen. Počet květin na pohřeb vždy byl, je a bude sudý. Takže už jen pro ten pocit, že jste chtěli řádně uctít památku zesnulých a neurazit pozůstalé, se toho držte.

Darovat můžete buď jednu bílou růži (tradičně se dává na hrob mladým zesnulým), nebo klasickou pohřební kytici uvázanou ze sudého počtu květin.

Květiny na narozeniny a další důležité události

Počet růží k narozeninám je hodně diskutované téma. Stejně tak počet růží k výročí. Pokud obě události padnou na sudé číslo, nepanikařte. Pokud dbáte na společenské konvence, tak nemějte obavy, protože kytka k narozeninám může být v sudém počtu. Nezapomeňte, že kyticí chcete něco vyjádřit. A o to tady jde. Dává Vám smysl darovat k 20.narozeninám 19 nebo 21 růží?

Pokud budete mít pocit, že stejně nějak potřebujete sudý počet květin v kytici obhájit, zkuste poslat květiny se vzkazem. Můžete tak svůj záměr dovysvětlit. Třeba jako naši zákazníci:

"12 růží za každý den, kdy nemohu být u Tebe, lásko."

"Miláčku, posílám Ti 8 růží jako náplast za těch stresujících 8 hodin v práci."

"100 růží - 100 polibků. Dnes večer ;)"

Historie sudého a lichého počtu květin

Historie říká, že sudý počet květin má zahnat osamělost mrtvých, kterým chybí spřízněná duše do páru. S tímto „pravidlem“ nepřišel nikdo jiný než filosof. Konkrétně Jiří Stanislav Guth-Jarkovský.

Nehistorických vysvětlení je hned několik. Například, že jedna květina je pro zesnulého, druhá pro Boha, který má na zesnulého dohlížet.

Další vysvětlení je naopak čistě praktické: sudý počet květin se floristům lépe aranžuje nejen do kytice.

Víte, že pravidla kolem sudých a lichých počtů květin zná jen východní Evropa a Amerika?

Lichý a sudý počet květin závěrem

  • Při výběru květin do kytice se řiďte vlastním srdcem nebo vkusem obdarovaného.
  • Každá kytka k narozeninám nebo k výročí je krásná v jakémkoli počtu, protože je právě od vás.
  • Květomluva, etiketa, psychologie barev, astrologie a všechna další „společenská“ pravidla jsou jen jakousi pomůckou.
  • V případě, kdy si nejste jisti, držte se tradice, kterou zná každý a za jejíž dodržování vás nikdo neodsoudí.

Komentáře

Nebudeme Vás zahlcovat každodenním spamem, jednou za čas Vám pošleme email s informacemi o novinkách nebo zajímavých akcích.

Nahoru

723 350 000

TOPlist