Jak dlouho vydrží růže

Životnost řezané růže je 14 - 17 dnů. Vliv na to, jak dlouho růže vydrží má správná péče. Pokud se o řezané růže nebudeme starat, pravidelně jim měnit vodu ve váze a zkracovat stonky, životnost bývá jen 2 až 3 dny.

 

 

Jak dlouho vydrží růže můžeme skutečně ovlivnit hlavně my. Jestli nám růže ve váze vydrží jen 2 dny nebo 2 týdny závisí na tom, jak se o ně budeme starat. Samozřejmě jsou tu i další faktory, například odrůda i stáří růže, kterou si domů přineseme. Tak jako tak nám růže nemusí vydržet jen do druhého dne. Důležité jsou jak první kroky, když si růže přinese přinesete domů, tak průběžná péče o růže.

Výdrž růží můžeme ovlivnit od prvního dne

  1. Jakmile si růže přinesete domů, seřízněte jim stonky. Ideálně ostrým nožem, pod úhlem 45 stupňů a pod tekoucí vodou. Přestože byly růže v květinářství seříznuté, řez se velmi rychle zaceluje. Růže by tak nemohly pít, i když by byly ve váze plné vody.
  2. Současně odstraňte listy, trny a postranní výhonky, které by jinak byly pod vodou. Vyhnete se tak vzniku bakterií ve vodě.
  3. Vázu důkladně vymyjte, jarem nebo alkoholem. Váza by měla být skleněná a dostatečně vysoká. Naplňte ji tak, aby hladina vody dosahovala do výše 3/4 délky stonku.
  4. Ve vodě rozpusťte výživový a desinfekční roztok pro řezané květiny.
  5. Umístěte růže do vázy a ponechte je tak přibližně hodinu. Růže naberou dostatek síly a vzpamatují se po náročné cestě. Následně jim vodu uberte (cca do 1/2 délky stonků).

Průběžná péče o řezané květiny

  1. Vodu ve váze obměňujte každý druhý až třetí den. Váza by měla být vždy čistá a voda čirá, tzn. bez bakterií, opadaných okvětních plátků a listů.
  2. Současně s každou výměnou vody zkraťte také stonky vždy 1,5 až 2 cm. Pokud na koncích stonků objevíte jemný sliz, zkraťte stonek ještě více. Tento sliz jsou bakterie, které se tvoří ve vodě a zabraňují tomu, aby se růže napila.
  3. Jestliže některé okvětní plátky, nebo dokonce celé květy nebudou působit zdravě, odstraňte je, aby nenakazily i ostatní růže ve váze.
  4. Vyhněte se přítomnosti zrajícího ovoce. Uvolňuje do vzduchu ethylen, který urychluje stárnutí čerstvých květin.
  5. Nenechávejte vázu s růžemi průvanu ani v místnosti, kde se kouří. Opět urychlíte odkvět růží.

Jak dlouho vydrží růže je jen otázkou naší pečlivosti a trpělivosti. Péče o řezané růže nám nemusí zabrat víc než 5 minut denně a odměnou nám je jejich vůně, krása a dlouhá životnost. To přeci za trochu té snahy stojí, no ne?

Řezané růže právě skladem: