Díl třetí: Co ovlivňuje ceny růží

V předchozích dvou dílech jsme si pověděli o tom, jak funguje nastavování cen růží na burze a které události ovlivňují ceny růží a dalších řezaných květin. V dnešním článku se zaměříme na květiny s vysokou poptávkou, tudíž také na květiny, jejichž cena kolísá jak na horské dráze.

Modré růže - Den nezávislosti, Modrý duben a další...

Byť velmi netradiční barva růže, je velmi hojně používaná a oblíbená nejen do kytice 100 růží jako netradiční dárek. Např. každoroční oslavy Dne nezávislosti se v USA neobejdou bez modrých (ale také bez bílých a červených růží) za účelem vytvoření americké vlajky z čerstvých růží, příp. věnce z růží v národních barvách.

Další svátky a významné dny, které ovlivňují ceny modrých růží jsou např. Modrý duben, Světový den vody nebo Den otců.

Rudé růže a červené růže aneb láska něco stojí

U kterých jiných květin by poptávka tak mohla hnout s cenou, než v případě červených růží. Vzhledem k množství svátků a jiných významných událostí, je jen málo dnů v roce, kdy je cena červených růží stabilní. Samozřejmě, nejvíce s cenou růží hýbe svatý Valentýn, kdy miliony růží padne nejen na romantické kytice nebo valentýnskou výzdobu v restauračních a hotelových zařízeních.

Kromě Valentýna se o vyšší ceny růží stará např. Mezinárodní den žen, Den matek a různé svatební veletrhy.

Popularita speciálních růží překvapí

Poptávka po speciálních růžích je větší, než byste si možná mysleli. Je tisíce možností, jak mohou speciální růže vypadat, a právě proto je o ně zájem celoročně. O Valentýnu vylétnou nahoru ceny růží s čokoládovou polevou, třpytkami nebo srdíčky uprostřed květů. O Halloweenu jsou to svítící růže, o Gay Parade duhové růže, o Vánocích zamrzlé růže.

Pak jsou tu svátky konkrétních zemí. To nejvíce frčí růže v národních barvách. Červeno-modro-bílá pro USA, bílo-zeleno-oranžová pro Irsko, zeleno-červeno-bílá pro Itálii atp. Ceny barvených růží jsou pak opravdu zajímavé a nákupčí květin musí být opravdu dobří, aby vychytali ty nejlepší ceny.

Věděli jste, že: pravděpodobně nejvíce růží a dalších květin padne na každoročně pořádaný Rose Parade (nebo také Rose Parade by Honda)? Pořádá se každý první den v novém roce už více jak 120 let v Pasadeně v Kalifornii. Zahrnuje mimo jiné přehlídku desítky alegorických vozů z řezaných květin. A kolik se tedy těch květin na průvod využije? Kolem 18 milionů!