Díl druhý: Co ovlivňuje ceny růží

V předchozím díle jsme se zaměřili na květinovou burzu, schopnosti a znalosti nákupčích květin a zmínili některé z mnoha faktorů, které ovlivňují ceny růží a dalších řezaných květin. Dnes se zaměříme na poptávku, jeden z nejdůležitějších faktorů, který dokáže cenu růží zvednout až o čtyřnásobek běžné kupní ceny.

Nejen Valentýn se prodraží, když jde o ceny růží

Samozřejmě, s kupní cenou růží nejvíce hýbou celosvětové známé svátky jako sv. Valentýn, Velikonoce, Svátek matek atd. Patří sem ale také Vánoce, protože květiny jsou čím dál častěji používané jako dominanta vánoční výzdoby. Právě kvůli takovým událostem stoupá cena růží a ostatních květin nahoru a to už o několik týdnů dříve.

Sehnat o Valentýnu takové rudé růže za rozumnou cenu? Téměř nemožné, a pocítí to vždy nejen nákupčí, květináři/floristé, ale i koncoví zákazníci. Cena za 1 ks rudé růže je pak pro zákazníky klidně až o 5-15 korun vyšší. O Velikonocích pak hodně "frčí" žluté růže, narcisy, tulipány atd. a o Vánocích speciální namrzlé růže.

Nejen mezinárodní svátky hýbou s cenou růží po celém světě. I takový Den nezávislosti v USA, kdy je vyšší poptávka po růžích v barvách americké vlajky, ovlivní cenu růží v ČR a v dalších zemích.

Mezinárodní dny známé i neznámé ovlivňují ceny květin velmi

Ačkoliv některé mezinárodní dny vůbec neznáme, cenu kytice růží pro vaši přítelkyni mohou zajímavě ovlivnit. Např. takový Mezinárodní den slunce, který se "slaví" 16. května a je podporován řadou kampaní v zemích EU. Logicky tak stoupá poptávka po žlutých květinách a tím pádem roste také jejich vyvolávací cena na burze.

Vyšší cenu květin mají na svědomí i dny, které nejsou v kalendáři, ale svět poznamenaly navždy. Například úmrtí princezny Diany (31.srpna 1997). Protože mezi její nejoblíbenější květiny patřily bílé růže, jejich cena na burze v srpnu rapidně vyskočí. Podobně je to s úmrtím Michaela Jacksona, který miloval slunečnice, nebo s Marilyn Monroe, která si oblíbila orchideje.

Pokračovat na 3. díl: Cena růží a co ji ovlivňuje