Svátek zamilovaných – Den svatého Valentýna

Každý rok 14. února slavíme svátek všech zamilovaných, darujeme svým láskám květiny a psaníčka „valentýnky“. Pojďme se podívat na tuto tradici trochu zblízka.

Historie svatého Valentýna

Řím za vlády císaře Claudia II. měl problém s nasazení mladých mužů ve službě armádě. Z tohoto důvodu vydal císař zákaz svateb. Kněz jménem Valentýn tento zákaz nerespektoval a zamilované páry tajně oddával.

Za porušení císařského zákazu byl 14. února 269 popraven stětím hlavy. O dalších dvě stě let později byl prohlášen za svatého a začal být uctíván

Patrona zamilovaných učinil ze svatého Valentýna až anglický básník Geoffrey Chaucer ve své básni Ptačí zpěv ve 14 století. První psaníčko, „valentýnku“, poslal údajně vévoda Karel Orleánský své ženě z vězení v Toweru.

Lopatka svatého Valentýna je uložena v relikviáři na Vyšehradě, a to díky císaři Karlu IV., který byl sběratelem ostatků svatých.

Jaké květiny na Valentýna zvolit?

Nejčastěji posílanou květinou na tento svátek jsou řezané růže. Můžete využít naší služby doručování vzkazů společně s květinami a poslat tu svoji „valentýnku“. Oblíbené jsou rudé růže, ale i míchané kytice či barvené růže. Posledním trendem je zasílání velkých kytic. Největší kytici, kterou jsme vázali, bylo 100 růží v délce 70 centimetrů.

100 ruzi  Modré růže mix

 V případě, že si přejete režim „tajný ctitel“ uveďte tento název do poznámky a my vaší identitu neprozradíme.

 MIx růží