Van der Berg Roses: domov prémiových růží

Možná se vám jako malým dětem nejednou zdálo o tom, že vás v noci zamkli v cukrárně a vy jste měli všechny ty dobroty jen a jen pro sebe. Po návštěvě velké květinové farmy pěstitele Van den Berg Roses, který sklízí nejen květiny, ale také jeden úspěch za druhým (např. nominace na Pěstitele roku 2016) byste si jistě přáli to samé.

Společnost by vám tu ale namísto pamlsků dělaly překrásné růže jednoho z předních nizozemských pěstitelů. Celou noc by vám pod nosem voněly prémiové růžové růže 4U+ a ráno po probuzení by vás oslnila krása meruňkových růží Magic Avalanche+. Měli jsme tu čest vidět nejen tyto růže na vlastní oči a poznat se jak s pěstitelem, tak se zaměstnanci osobně. Ale hlavně dozvědět se o pěstování jejich růží více. Pojďte tedy s námi nahlédnout pod střechu nizozemské pobočky Van den Berg Roses.

Hlavně s úsměvem a na kole

"Fabrika" je, stejně jako většina domků v Nizozemí, lemována vodou. Nachází se mezi malebnými domky v jižní části Holandska, přibližně 5 km od centra města Delft. Celý komplex je tak velký, že zde zahlédnete i několik zaměstnanců uvnitř budovy na kolech. Společné prostory působí velmi přátelsky a příjemně a také tak trochu jako květinová galerie. Prostory totiž zkrášlují jejich vlastní čerstvé růže. Kterýkoliv návštěvník tak může vidět a hlavně cítit pestrou škálu odrůd z produkce pěstitele. Jen těžko se vám takový ráj opouští.

           

Celou firmou se nese velká pohoda a příjemná atmosféra. Náš milý průvodce Loek svou práci evidentně miluje a je to poznat jak na něm, tak na všech zaměstnancích kolem. Tak jako na většině květinových farem v Nizozemí, i u Van den Berg Roses pracují převážně zaměstnanci polské národnosti.

Historie a současnost společnosti

Historie Van den Berg Roses sahá až do roku 1900, kdy ve vesničce Oude Leede začaly růst jejich první květiny. Na začátku sedmdesátých let převzali otěže synové zakladatele a pokračovali v budování rodinného byznysu. Právě oni se zasloužili o rozšíření květinových farem a o možnost pěstování růží po celý rok. V roce 2007 se šéfování ujala další generace, která se odvážila expandovat a založit novou pobočku v Keni. Krátce na to pak také v Číně.

                            

                            

A jaká je současnost? Ve květinových školkách rostou kromě růží ještě orchideje, anthurie, tulipány, kurkuma a amarylis. Růže se tu sklízí třikrát denně a týdně opustí nizozemskou pobočku nad milion růží! Společnost samozřejmě pěstuje fairtrade růže, z nichž některé jim vyhráli významná ocenění, např. Dutch Flower Award. V roce 2016 byla společnost nominována na pěstitele roku. Na některé jejich růže má Van den Berg Roses v Nizozemí exkluzivitu. Mezi jejich nejoblíbenější růže patří kultivar 4U+, jejichž květy nakvétají do působivých rozměrů a voní opravdu intenzivně a krásně.