Jak krátit stonky řezaným květinám

Dnešní návod bude rychlovkou pro ty, kteří chtějí prodloužit životnost svým řezaným květinám. Kromě vody má na životnost řezaných květin vliv bezesporu i řez stonku. Správným řezem pomůžete květině dobře se napít a lépe vstřebávat živiny. Víte, který řez stonku potřebuje právě vaše řezaná květina?

Šikmý řez pro bylinné stonky - růže,  lilie, gerbery, frézie apod.

Prakticky jej lze využít pro kteroukoli řezanou květinu. Nejvíce z něj budou prosperovat růže, lilie, gerbery a frézie. Zkrátka květiny s měkkým nebo středně tvrdým stonkem.

Plocha řezu je dostatečně velká a "rána" po řezu se pomaleji zaceluje. Proto nemusíte vodu měnit tak často a stačí jednou za dva až tři dny.

Provádíme jej pod úhlem 45 stupňů, ideálně ostrým nožem a pod tekoucí vodou.

Dvojitý řez pro květiny s dřevnatými stonky (šeříky apod.)

Ale také čistě pro praktické účely. Dvojitý řez není laikům tolik známý, ale aranžéři na něj nedají dopustit. Proč? Protože díky němu se květiny v aranžmá nebudou stáčet na stranu těžiště. Naopak zůstanou hezky v pozoru.

Řez je jednoduchý - vytvoříme jakési kopí pomocí ostrého nože. také se doporučuje nechat květiny projít šokovým opatřením, tzn. umístit stonek na přibližně 3 minuty do horké vody. Vytlačí se ta vzduch ze stonku.

Mohlo by vás také zajímat: Jak správně sušit růže

Rovný řez pro cibulnaté květiny - amarylisy, hyacinty, kaly, tulipány, narcisy atd.

Chcete aby tyto květiny měly krásné květy, které jen tak neopadají? Zkracujte jim stonky rovným řezem.

Pomáhá květinám přijmout nejen dostatek vody, ale hlavně tak snížíme riziko zahnívání, které je pro tyto rostliny typické.

Zalamování pro chryzantémy

Anebo pro jiné květiny s vlásečnicovým stonkem. K zalamování postačí ostrý nůž. Stonek přes jeho hranu zalomíme a tím vytvoříme velkou otevřenou plochu, kterou bude do květiny proudit dostatek vody.

Tím ale tento řez nekončí. Stonky zabalíme do vlhkého hadru a např. válečkem nebo paličkou na maso jej rozmačkáme po délce až 5 cm.

Následně je důležité vložit rostlinu do vody s výživou a nechat ji odpočinout v chladné místnosti.