Šater, Nevěstin závoj (Gypsophila)

Nevěstin závoj patří mezi neoblíbenější přízdoby do kyticDrobná kvítka kytici něžně zjemní a dají vyniknout ostatním květinám.

Odkud pochází a co o gypsophile říká květomluva?

Nevěstin závoj v kyticiNevěstin závoj v kytici

Původ Gypsophily

Gypsophila patří do řádu hvozdníkotvaré (Caryophyllales) a čeledi hvozdníkovité (Caryophyllaceae). Vyskytuje se od střední a jihovýchodní Evropy až po střední Asii. U nás je původní na nejjižnějších lokalitách Moravy. V současnosti existuje kolem 100 druhů.

Původ jména Gypsophila

Pojmenování Gypsophila, pochází z řeckých slov "gypsos" = sádra (síran vápna) a "philos" = přítel. Tímto pojmenování se odkazuje na preference většiny druhů Gypsophily pro vápenité půdy. Floristé jim běžně označují zkratkou "gypsa".

Symbolika a zajímavosti

Většina lidí zná Gypsophilu jako symbol ikony dlouhotrvající lásky, protože se běžně používá do svatebních kytic. Drobné bílé květy představují čistotu emocí, kterou by měli mít dva lidé při svatebním obřadu

U některých nevěst vítězí svatební kytice pouze z nevěstina závoje.

Nevěstin závoj v míchané kyticiNevěstin závoj v květinové krabičceNevěstin závoj v míchané kyticiNevěstin závoj v květinové krabičce

Pěstitelé

The Kariki GroupBeauty Line LTDNeeman Chodor

Barvy a tvary

Jedná se o statnou bylinu, jejíž lodyhy dosahují délky až 100 centimetrů, přičemž uskupení až desítek drobných květů, které se nejčastěji používá ve variantě s bílými květy, je umístěno v horní třetině rostliny a je tak použitelná do nízkých a středně vysokých i vysokých kytic.

Kromě bílé varianty jsou vyšlechtěny také varianty s růžovou barvou květů a se slabými odstíny žluté. V období Vánoc se barví do zlatých, stříbrných i červených odstínů.

Velikosti jednotlivých kvítků se také liší. Vaší kytici či květinovou krabičku může zdobit drobnokvětá či velkokvětá varianta.

 Růžové nevěstin závojBílý nevěstin závojZlatý nevěstin závoj

Péče o řezanou Gypsophilu

Květiny před vložením do vázy seřízněte. Odstraňte také všechny listy, které by zasahovaly do vody. Výdrž této dekorativní zeleně je 10 - 14 dnů, ale při správné péči klidně i déle.

Pro sušení nevěstina závoje se doporučuje způsob ve vzpřímené poloze ve váze s malým množstvím vody, tak mezi jedním až třemi centimetry.