FREESIA (Frézie)

Domovinou této nádherné aromatické květiny je Jižní Afrika, oblast Keni až po Kapské město. Díky této oblasti původu bývá frézie označována jako Kapská konvalinka. Pojmenována byla jedním německým botanikem podle jeho přítele a studenta, německého lékaře Friedericha Freese.

Frézie vyrůstá do výšky 30 - 70 cm. Na rozvětveném stonku bývá hned několik nálevkovitě tvarovaných jednoduchých nebo plných květů. Podle tvaru květu se frézie na holandské květinové burze označují jako EN - s jednoduchým květem, DU - plnokvěté. Frézie vykvétá v barvách od bílé po žlutou, oranžovou, růžovou, červenou, fialovou a levandulovou.

Frézii poznáte i se zavřenýma očima podle její omamné, nezaměnitelné vůně. Díky tomu se frézie stala hojně využívanou pro výrobu parfémů a vonných olejů. Tato křehká, nádherně vonící květina je nejpoužívanějším druhem do svatebních vazeb. Pro svou jemnou krásu je frézie symbolem nevinnosti.

Aby vám ve váze vydržela co nejdéle krásná, je potřeba ihned seříznout stonek o 3 cm a do vody přidat výživu pro řezané květiny. Nikdy jí nedávejte do blízkosti zrajícího ovoce, protože plody vylučují etylén, který urychluje kvetení.

Pěstitelé:
Veld Bloemen
Ton Vreugdenhil
Molfreesia