Cesmína (Ilex)

Proč se cesmína stala symbolem Vánoc a co má společného s Hollywoodem?

Červená cesmínaList cesmíny, ilexuČervený ilex, cesmína

Ilex patří do řádu cesmínotvaré (Aquifoliales) a čeledi cesmínovité (Aquifoliaceae). Ilex zahrnuje 400 druhů a je zastoupen na všech kontinentech. V ČR žádný druh cesmíny přirozeně neroste , ale v zahradním centru jí seženete snadno.

Původ jména ilex

Latinské slovo Ilex pochází z Quercus ilex (holý dub), protože listy cesmíny vypadají trochu jako dubové listy. Podle anglického názvu cesmíny "holly" je pojemován Hollywood.

Symbolika a zajímavosti

Křesťané považují cesmínu za symbol věčného života – pichlavé listy představují Kristovu trnovou korunu a červené plody jeho krev. Podle pověsti měl jeden trn z této koruny získat císař a český král Karel IV. a nechat jej vsadit do Svatováclavské koruny.

Také to byla jedna z rostlin, kterou Keltové používali při oslavách zimního slunovratu. Tato dekorační zeleň se nepoužívá pouze do květinových vazeb, ale také do adventních věnců a vánočních aranžmá

Křesťanská symbolika, ale i dokonalá barevná kombinace z červené cesmíny udělaly oblíbený symbol Vánoc. Při pohledu na ilex si na Vánoce vzpomene snad každý.

Barvy a tvary cesmíny

Listy jsou tuhé nebo měkké, na okraji celokrajné, pilovité nebo ostnité, s drobnými opadavými nebo vytrvalými palisty. Plodem je kulovitá dužnatá peckovice obsahující obvykle 4 až 6 semen. Zralé plody jsou obvykle k dispozici v červené, ale také žluté, oranžové, zelené, krémové a lososově růžové barvě. V období Vánoc se barví do zlatých, stříbrných i platinových odstínů.

Cesmina Žlutá cesmínaČervená cesmínaOranžová cesmína

Péče o řezanou cesmínu

Cesmínu seřízněte ostrým a čistým nožem nebo stříhacími nůžkami 3 až 5 centimetrů od stopky. Odstraňte přebytečné listy a bobule tak, aby nezavázaly ve vodě a vložte do čisté vázy. Dávejte pozor na zbytečné bobule, které mohou způsobit skvrny. Cesmína má životnost 7 až 21 dní.

Větvičky cesmíny se suší glycerinem, neztrácí svoji barvu ani plody.

Pěstitelé

Kwekerij Zevenhoven v.o.f., Kwekerij WijfjesBoomkwekerij M.J. Rijkaart B.V.