Jak pečovat o řezané květiny 3

A máme tu poslední díl na téma Jak pečovat o řezané květiny. Určitě už dokonale zvládáte průběžnou péči a víte, jak se o květiny starat po příjezdu domů. Dnes vám prozradíme ještě další vychytávky, jak prodloužit životnost řezaných květin. Kromě toho vám také představíme největší nepřátele řezaných květin, kterým je dobré se vyhnout.

 

Vychytávky pro řezané květiny

Co dělat, když si domů přinesete květiny, ale florista vám nedá výživu? Můžete vyzkoušet babské rady, jak prodloužit životnost řezaných kytek.

 1. Někteří doporučují cukr. Rozpusťte ho ve váze s čistou vodou a údajně vám květiny vydrží déle čerstvé. Stejně funguje aspirin.
 2. Dobře má fungovat také alkohol v kombinaci s kostkou cukru. Alkohol funguje jako desinfekce, takže zabije všechny bakterie ve vodě.
 3. Jiný trik našich babiček říká, že stačí vhodit do vody ve váze stroužek česneku.

Jak pečovat o řezané květiny - tipy

 1. Řezaným květinám svědčí převařená odstátá voda, ale klidně i jen odstátá.
 2. Desinfekční roztok můžete podpořit pár kapkami kyseliny citrónové.
 3. Přinesl vám partner květiny na rande? Požádejte obsluhu v restauraci o vázu s vodou. Před odchodem namočte papírové ubrousky/kapesníčky ve vlažné vodě a obalte jimi konce stonků.

Řezaným květinám vadí zrající ovoce

Co škodí řezaným květinám

V první řadě je to nulová péče o řezané květiny. Pokud je jen hodíte do vázy s vodou a dále se jim nebudete věnovat, za dva až tři dny začnou usychat. Věříme, že to ale není váš případ. :-) Některé věci ale děláme nevědomky my všichni. Co má tedy vliv na životnost řezaných květin a možná o tom ještě víte?

 • Zrající ovoce, které je poblíž řezaných květin, vypouští do vzduchu ethylen. Tenhle uhlovodík urychluje stárnutí květin. I když mísa s ovocem a broušená váza s červenými růžemi vedle sebe vypadají velmi krásně, vzájemná společnost květinám nesvědčí.
 • Průvan, cigaretový kouř, zapnuté topení a přímé slunce - další nepřátelé řezaných květin. Držte je od nich dál.
 • Horká voda urychluje vznik bakterií ve vodě. Tyhle mršky teplo milují, květiny však méně. Ledová voda jim naopak způsobí šok.
 • Takové tulipány ocení nižší hladinu vody. Budou-li mít ve váze vody moc, rychle vyrostou do výšky a dříve opadají.
 • Hlavně růžím, ale i jiným květinám nedělá dobře dešťová voda, která je příliš měkká.
 • Cestování řezané květiny moc nemusí. Hodiny v rozpáleném autě nebo ve vlaku nejsou nic pro ně.

A to je vše. :-) Máte vy sami nějaké osvědčené tipy, jak prodloužit životnost řezaných květin? Podělte se s námi, ale hlavně i s ostatními čtenáři.

<<< Vrátit se na druhý díl Péče o řezané květiny <<<

>>> Chci si přečíst první díl Péče o řezané květiny <<<