5 chyb, které děláte když dostanete kytici

Spousta lidí nemá ráda řezané květiny pro jejich krátkou životnost a pomíjivost. Ale co když je na vině prostředí, ve kterém se kytice nachází, nebo péče, kterou jí věnujete?

S odborníkem na slovo vzatým, zakladatelem online květinářství Florea.cz, jsme pro vás připravili 5 tipů, které několikanásobně prodlouží vaši radost z květinového dárku.

1. Nůž - největší přítel kytice

Proč některé květiny po pár dnech uvadnou či uschnou, přestože jste je zodpovědně vložili do vázy hned po příchodu domů? Na vině je zřejmě „samoopravná“ schopnost stonků. Na jeho seříznutém konci se na vzduchu během chvíle vytvoří pomyslný stroupek, který potom brání vzlínání vody až ke květům. Všechny řezané květiny je proto nutné ihned po příchodu domů seříznout ostrým nožem či nůžkami a teprve potom umístit do vázy. Takový řez (cca 3 cm od konce stonku) opakujeme ideálně každé 2 dny.

📌 RADA ODBORNÍKA 📌

„Nejčastěji doporučujeme tzv. šikmý řez, vedený ostrým nožem pod úhlem 45 stupňů. Rovný řez je vhodný pro cibuloviny (např. tulipány, narcisy nebo hyacinty), které by při velkém přísunu vody začaly uhnívat. Například chryzantémy s vlásečnicovým stonkem stačí zalomit. Konec stonku můžete i rozmačkat, aby byla plocha přijímající vodu co největší,“ radí Jiří Hemerle, zakladatel českého online květinářství Florea.cz.

Zkrácení kytice zastřihnutím

2. Na slunce nebo do stínu?

Rostliny k životu potřebují sluneční záření - to si pamatujeme už z hodin biologie. Květinám řezaným ale ve skutečnosti horko škodí. Držte je proto ve stínu či polostínu, v zimě daleko od topení. Kytice jsou choulostivé i na průvan, tak na to myslete. 

3. Aspirin na chřipku i na krásu

Vodu ve váze je nutno každé 2 dny měnit, neboť se v ní tvoří bakterie, které květinám ubližují. A nezapomeňte na vyčištění samotné vázy, bakterie se drží i na ní.

Je potřeba do vody ještě něco přidávat?

📌 RADA ODBORNÍKA 📌

„Babské povídačky o tom, že kytice rudých růží udrží při životě aspirin, mají něco do sebe. Naše kytice přiveze kurýr vždy s vhodnou dezinfekcí a výživou, takže není třeba vykupovat lékárny. Jinak ale souhlasím, že vodu ve váze je dobré (jemně) dezinfikovat. Kromě acylpyrinu můžete zkusit kapku alkoholu, citronovou šťávu nebo česnek. Jako výživa zase poslouží lžička cukru.“

4. Pozor na padouchy! 

I taková křehká záležitost, jakou je řezaná květina, má svůj seznam nepřátel. Když se naučíte řádně květiny seříznout a pravidelně měnit vodu, tak se ale nemáte čeho bát - vaše jméno na něm figurovat nebude. 

Stálé místo tu má:

  • Mísa s ovocem - Když umístíte vázu blízko zralého ovoce, které uvolňuje do vzduchu ethylen, budou květy stárnout a vadnout rychleji.
  • Cigaretový kouř - Pasivní kouření škodí nejenom dětem, ale i rostlinám.
  • Bakterie - Vodu měňte pravidelně a vázy pravidelně čistěte desinfekčním prostředkem.
  • Cestování - Změny teplot, extrémní horko a doba strávená bez vody je pro květiny zlo.

📌 RADA ODBORNÍKA 📌

„Nejvíce škody bývá napácháno ještě dřív, než kytici předáte. Cestování tramvají a dlouhé polehávání na stole v kavárně květinám nedělá dobře. Proto doporučujeme doručení kytice kurýrem. Naše Florea dodávky udržují v zimě i v létě optimální teplotu a kurýr při předání rád s úsměvem dovysvětlí, jak na správnou péči o kytici.“

Čistění vázy

5. Čerstvost jako alfa a omega životnosti řezaných rostlin

Můžete se snažit sebevíc, ale pokud koupíte květinu sklizenou před více než týdnem, jak to bohužel bývá v českých květinářstvích běžné, dlouho se z ní radovat nebudete. Zajímejte se, ptejte se a zjišťujte, jak se květiny na pult vašeho květinářství dostaly a jak dlouho jim cesta trvala. Pokud prodavačka neví, není to dobré znamení. Raději jděte se svou peněženkou a touhou udělat radost o dům dál.

📌 RADA ODBORNÍKA 📌

„Čerstvost řezaných květin má být podle mého pro každého prodávajícího prioritou, ale bohužel tomu tak není. Ono to taky není úplně jednoduché. I proto jsem před lety založil květinářství online, kde si zákazníci objednávají kytice ještě v době, kdy kvetou ve skleníku. A druhý den dostanou tu nejčerstvější a nejvoňavější kytici až domů,“ říká Jiří Hemerle, zakladatel online květinářství Florea.cz.