Jak pečovat o řezané květiny 2

V prvním dílu Florea.cz miniseriálu jsme vám poradili, jak pečovat o řezané květiny. Také jsme vám prozradili, jak moc je důležitá voda a její pravidelná výměna. Dnes se podíváme na zoubek stonkům a výživě. Další důležité parametry, které mohou prodloužit (ale i zkrátit) životnost řezaných květin ve váze.

Jak správně zkrátit stonek

Jak jsme již psali, stonek má až obdivuhodnou schopnost hojení. Stačí pár desítek minut a rána se zacelí, pokud tedy nebude stonek ponořený do vody. A pokud je konec stonku zacelený, květina nemůže přijímat vodu.

Řezané květiny od nás ze skladu k vám domů míří na sucho, tudíž je potřeba stonky seříznout, než je umístíte do vázy. K seříznutí stonku používejte jen ostrý nůž, aby byl řez dokonalý.

Šikmý řez

Je to nejběžnější typ řezu. Je to takový univerzál, který můžete použít pro všechny druhy květin. Stonek perfektně otevře a květina může přijímat vodu a další živiny. Šikmý řez je nejvhodnější pro bylinné stonky. Ten mají růže, lilie, gerbery, frézie, karafiáty apod.

U karafiátů jen buďte opatrní, aby řez nevedl skrz "kolénka". Šikmý řez je ideální provádět pod úhlem 45 stupňů. Čím větší plochu vytvoříte, tím lépe. Někteří floristé doporučují provádět jej pod tekoucí vlažnou vodou.

Dvojitý řez

Každý správný florista jej použije, hlavně pokud chystá květinová aranžmá. Tento řez totiž pomáhá květině nepřepadávat na stranu těžiště květu. Je vhodný pro květiny s dřevnatým stonkem, třeba šeříky nebo hortenzie. A jak se provádí dvojitý řez?

Stonek seříznete z obou stran šikmým řezem. Vytvoříte tak vlastně ostří kopí. A malý tip na závěr: Květiny s dřevnatým stonkem by měly projít šokovým opatřením. Stonky umístěte na cca 3 minuty do horké vody. Vytlačíte tak vzduch ze stonku.

Pro tulipány a další jarní květiny je vhodný rovný řez

Rovný řez

Říká se mu také řez kolmý. Znají ho jen ostřílení zahrádkáři a floristé, jinak není moc známý. Používá se pro velmi úzký okruh květin, hlavně cibulnaté květiny jako jsou hyacinty, kaly, tulipány, amarylisy a narcisy. Řez provádíme rovně nebo jen mírně kolmo (pod menším úhlem než u šikmého řezu). Květinám tento řez bohatě stačí k tomu, aby nasály dostatek vody. Větší řez by mohl nastartovat zahnívání, které je pro tyto květiny typické.

Zalamování

Vhodná metoda zkracování stonků hlavně pro chryzantémy. Stonky těchto květin jsou tvořeny vlásečnicovitě, takže vám k zalamování postačí jen ostrý nůž. Stonek přes jeho hranu zalomíme a tím vytvoříme velkou otevřenou plochu. Následně stonky zabalte do vlhkého hadru a rozmačkejte je (např. válečkem nebo paličkou na maso) po délce až 5 cm. Poté je velmi důležité vložit květiny do vody s výživou a nechat je odpočinout v chladné místnosti.

Desinfekce a výživa pro řezané květiny

Výživové sáčky pro řezané květiny

Ne každá voda, která nám teče z kohoutku je pro řezané květiny ideální. Často se píše o tom, jaký vliv má kohoutková voda na naše zdraví, pleť i vlasy, ale co květiny? Proto je tu výživa v sáčku. Slouží také jako desinfekce. Vodu dokonale vyčistí a zbaví ji bakterií, které mohly zůstat ve váze. Také předchází ranému vzniku nových breberek.

Od nás dostanete tuto výživu automaticky ke všem květinám i kyticím. Už v našem logistickém skladu jsou všechny květiny ponořeny do výživového roztoku, aby květiny zůstaly krásné a zdravé. Jeden sáček vystačí na 0,5 litr čisté vody. Krystaly ve vodě dobře rozmíchejte, dokud se zcela nerozpustí.

Desinfekce

Než vložíte květiny do vázy, řádně ji vyčistěte. Pomůže vám desinfekce, klidně i obyčejný alkohol nebo Savo. Ještě lepší je slabý roztok "cleaneru" z řady Floralife. Kdyby vám trochu přípravku zůstalo na dně vázy, nic se neděje. Květinám to nijak neublíží.

Přípravky pro řezané květiny

Péči o řezané květiny můžete dotáhnout k naprosté dokonalosti použitím dalších přípravků. Doporučovaný je například Quick Dip. Namočte do něj stonky na cca 2 vteřiny. Zajistíte tak květinám ten nejlepší možný start. Další vychytávkou je postřik na snížení odparu vody ve váze. Hodí se hlavně tehdy, pokud máte ve váze velkou kytici květin.

...

Co květina, to trochu jiná péče. Nejen řezaným květinám se vyplatí věnovat tu nejlepší. Ony se nám za ni odmění nádhernými květy, příjemnou vůní a dlouhou životností. To každému milovníkovi květin za trochu té námahy jistě stojí. :-)

<<< Vrátit se na první díl Péče o řezané květiny <<<

>>> Pokračovat na třetí díl Péče o řezané květiny >>>