Černá růže

Vzácná černá růže: ohrožený symboly mystiky

Zajímavá a tajemná, pro někoho naopak smutná a smůlu nosící - tak lidé vnímají černou růži. V květině jako je tato je ale mnohem víc než jen symbolika, hlavně historie a pokus o její záchranu. Černé růže totiž dříve nebývaly barvené jako je tomu teď.

Existence černé růže

Většina lidí žije v přesvědčení, že černá růže neexistuje a varianty nabízené v obchodě jsou jen obarvené rudé růže. Mají pravdu, ale jen částečně. Se skutečnou černou růží se dnes už jen tak nepotkáme, jen s obarvenými variantami. Pro obarvení se nejčastěji používá populární rudá růže Red Naomi!, která má nejlepší výsledky.

Přesto na světě černé růže existují. Na vlastní oči je můžeme vidět pouze v obci Halfeti na jihovýchodě Turecka. Ale jen v létě. Tyto růže jsou zvláštní tím, že jsou po celý rok rudé a jen v létě "nahodí" černý kabátek. Právě proto si vysloužily přezdívky jako Arabská nevěsta, Arabská kráska i Černá růže z Halfeti. Obce byla svými růžemi proslulá a byla na ně patřičně hrdá.

V roce 2000 postihlo obci neštěstí v podobě protržené přehrady, která vesnici zatopila. Místním se podařilo vzácné růže částečně zachránit a přesadit na nové místo jen 10 km od původní vesnice. Občany ale čekalo nemilé překvapení. S příchodem léta se barva růží neproměnila z rudé na černou.

Jak se později zjistilo, šlo o půdní složení. Růžím svědčila lokalita kvůli vysoké hladině Ph z vody, kterou dodávala nedaleká řeka Eufrat. Růže proto byly opět přesazeny, tentokrát do skleníků a co nejblíže původní lokalitě. Protože ale v takových podmínkách nelze růže pěstovat ve velkém množství, hrozí černým růžím zánik. O záchranu černé růže se pokouší turečtí vědci, kteří se snaží křížit různé druhy sametově rudých růží.

Symbolika černé růže

Černou růži si automaticky kvůli barvě spojuje většina z nás se smrtí. V Turecku naopak patří černé růže mezi symboly mystiky a tajemství. Více pozitivních informací už se o ní nikde nedočteme. Už staletí je nejen symbolem smrti, ale také černé magie a anarchismu.

Přesto si v černé růži každý můžeme najít něco pozitivního my sami. Vždyť název Černá růže si přivlastnila řada hudebních skupin, knih, restauračních a ubytovacích zařízení atd. Existují i taková tvrzení, že lze černou růži chápat jako symbol nových začátků, kdy kyticí černých růží ve váze zaženeme zlé zvyky a špatné vzpomínky.