Historie růží

2. 8. 2017 / Reportáže ze světa květin

Růže mají dlouhou a pestrobarevnou historii. Byly symbolem lásky, krásy, ale i války a politiky. Díky nalezeným zkamenělinám se její staří odhaduje na 35 milionů let. V přírodě má rod růží okolo 150 druhů rozšířených po severní polokouli od Aljašky po Mexiko. Během románského období se růže značně rozšířily na Blízký východ. Používaly se jako konfety při svatbách, v medicíně a při výrobě parfémů. Římská šlechta založila mnoho veřejných zahrad růží na jihu Říma

V průběhu 15. století se růže staly symbolem války o kontrolu Anglie. Bílá růže značila rod Yorků a červená rok Lancasterů. Tyto symboly vedly k následnému označení série bitev občanské války jako "válka růží".

V 17. století byla po růžích tak vysoká poptávka, že se o růžích uvažovalo jako o zákonném platidle. Napoleonova žena Josephina vytvořila rozsáhlou sbírku růží na zámku de Malmasion, nedaleko Paříže. Tuto zahradu využíval jako zdroj pro svou práci autor rostlinných ilustrací Pierre Joseph Redoute. V roce 1824, dokončil svou kolekci akvarelů "Les Rose", která je stále považována za jednu z nejlepších sbírek botanických ilustrací.

Na konci 18. století představila v Evropě své kultivary růží Čína.  Toto období můžeme považovat jako počátek historie současného vzhledu růží. Pěstitelé začali šlechtit růže s důrazem na přizpůsobení se evropským podmínkám a na prodloužení doby květu. Z jejich úspěchů těží producenti růží dodnes.

Růže zažívají znovu návrat své popularity, zejména keřové a zahradní růže. Řezané růže zaujímají dlouhodobě pevné první místo v prodejnosti na holandské květinové burze.

Tradiční pěstitelské oblasti řezaných růží postupně zastiňují země, kde jsou pro produkci růží lepší klimatické podmínky a nižší náklady.  Nizozemsko se postupně mění z pěstitelské země na zemi, která květinový obchod pouze zprostředkovává. V současné době se pěstují levné, ale kvalitní růže v afrických státech Keňa a Etiopie. Producentem nejkvalitnějších růží se stal Ekvádor. Ekvádorské růže mají největší květ a nejdelší trvanlivost

Čerstvé řezané růže z těchto zemí naleznete i na Florea.cz . Kterou z aktuálního sortimentu si vyberete Vy?

 

 

 

Komentáře

Nebudeme Vás zahlcovat každodenním spamem, jednou za čas Vám pošleme email s informacemi o novinkách nebo zajímavých akcích.

Nahoru

723 350 000

TOPlist