Den matek se blíží

Maminkám patří náš obdiv i naše srdce. Ale kromě toho jim také patří druhá květnová neděle, kdy se slaví Den matek. Odkud se Svátek matek vzal, kdo ho vymyslel a proč ho vůbec slavíme?

Den matek a jeho historie

Už je to více než sto let, kdy se zrodila prvotní myšlenka na oficiální zavedení oslav Dne matek. Psal se rok 1907 a motivem pro vznik tohoto svátku byla Anna Reeves Jarvisová, která usilovně bojovala za práva matek.

Ale až o pět let později se tak skutečně stalo a tehdejší americký prezident v roce 1912 vyhlásil první oficiální oslavu Dne matek.

Stejně jako v Americe i v České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli. U nás se ale začal slavit až o něco později a to v roce 1923 na popud Alice Masarykové.

Historie se tento svátek pokusila zrušit a nahradit oslavami MDŽ. Rodiny si tento svátek vzít nenechaly, a potají si ho slavili doma. Znovu a oficiálně se začal slavit po roce 1989.

Den matek: současnost

Zatímco se v některých zemích MDŽ i Den matek sloučili do jednoho svátku, u nás zůstávají oba svátky oddělené. Rok od roku narůstá popularita tohoto svátku a nejen květinářství jsou s blížícím se Dnem matek zavaleni řadou objednávek, telefonátů a dotazů.

Den matek 2018: Jak vybrat ideální květinu pro maminku?

 

Dnes už si pravděpodobně nevzpomeneme na ženy, které za tímto svátkem původně stály. O to více myšlenek směřujeme k našim maminkám, které by si někdy lidově řečeno zasloužili metál za jejich trpělivost :)

Ale hlavně za jejich lásku a péči, díky které je nám na světě dobře ♥

Obdarovat svou maminku na Den matek můžete nejen velkou pusou, ale také květinou nebo rovnou kyticí růží. Potřebujete pomoc s výběrem ideální květiny nebo s formulací srdečného vzkazu? Inspirujte se v našem článku Jak vybrat květinu pro maminku.

Stačí si u nás vybrat její oblíbené květiny, nebo můžete vsadit na květomluvu nebo znamení zvěrokruhu.

Kdy se bude slavit Den matek příště?

  • Den matek 2018: 13. května
  • Den matek 2019: 12. května
  • Den matek 2020: 10. května