Statice (Limonium)

Limonium je jako letní louka, která vhodně doplňuje každou letní kytici.

To je možné díky široké škále jejích barev, od čistě bílé až intenzivně fialové.

Statice v míchané kyticiStatice v míchané kyticiStatice v míchané kytici

Původ statice

Statice patří do řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales) a čeledi olověncovité (Plumbaginaceae) a pochází z Evropy , Asie, Afriky, Austrálie a Severní Ameriky. Rod statice zahrnuje 120 druhů.

Původ jména limonium

Vědecký název pochází z řeckého slava „leimon“ ´, což znamená „louka“, neboť odborný název pro místo růstu – jsou slané louky (louky u moře).

Symbolika a zajímavosti

Statice symbolizuje úspěch, soucit, krásu a vzpomínku, proto se i využívá do pamětních věnců a kytic. Tato vzdušná květina se často používá i jako plnivo v případě míchaných kytic.

Barvy

Statici lze nalézt v bílých, modrých, žlutých, fialových, růžových a dvoubarevných odrůdách. Máme také krásné rozvětvující se druhy s téměř mlhavými větvemi, plných malých květů v šedých, modrých nebo fialových odstínů.

Bílá staticeModrá staticeŽlutá staticeRůžová statice

Péče o řezanou statici

Květiny před vložením do vázy seřízněte. Odstraňte také všechny listy, které by zasahovaly do vody. Životnost řezaných statice ve váze je při správné péči 7-21 dní.

Pokud budete chtít rostlinu sušit, zavěste ji ideálně v tmavé místnosti za pokojové teploty květenstvím dolů, takto lze i v domácích podmínkách dosáhnout velice pěkných výsledků. 

Pěstitelé

Kwekerij Van Wingerden, Fa. J.W.M. de Jong & Zn.Kwekerij Tonie