Kraspédie (Craspedia, Pycnosorus globosus)

Žlutá kráska, kterou si zamilujete.

Během Valentýna a Velikonoc je součástí snad každého květinového aranžmá.

Kraspédia v míchané kyticiKraspédia v kyticiKraspédia v kytici

Původ craspedia

Craspedia patří do řádu hvězdnicotvaré (Asterales) a čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) a pocházejí z Austrálie a Nového Zélandu. Rod Craspedia zahrnuje 23 druhů.

Původní jména craspedia

Druh byl dříve známý jako Craspedia globosa a byl přejmenován v roce 1992 (Pycnosorus globosus). Původní jméno pochází z řeckého "Kraspedonu", což znamená "lemování" (ve vztahu k vlnitým okrajům listů). Nově užívané rodové jméno Pycnosorus teké pochází z řečtiny, a to konkrétně z řeckých slov, „pyknos“ (hustý) a „soros“ (hromada), s odkazem na husté květinové hlavy. Globosus z řečtiny "globolus" znamená sférický, s odkazem na tvar složených hlav.

Symbolika a zajímavosti

Květina symbolizuje dobré zdraví. Hodí se do suchých vazeb i k řezaným květinám. Hojně je využívaná do svatebních kytic. Zajímavostí je, že i přes svůj krásný květ nemá žádnou vůni. V dnešní době se už prodávají i barvené craspedie.

Barvy a tvary

Květiny mají přízemní růžici úzce kopinatých listů, ze kterých vyrůstá plstnatě šedá, rýhovaná lodyha. Kulatý tvar hlavy craspedie z něj činí esteticky příjemný doplněk většiny květinových uspořádání. Hlava samotná je tvořena velkým množstvím malých květů, které jsou žluté.

CraspediaCraspedia

Péče o řezanou Craspedii

Květiny před vložením do vázy seřízněte. Životnost řezaných craspedii ve váze je při správné péči 14 dní.

Pokud budete chtít rostlinu sušit, zavěste ji ideálně v tmavé místnosti za pokojové teploty květenstvím dolů, takto lze i v domácích podmínkách dosáhnout velice pěkných výsledků. 

Pěstitelé

Lovejoy Farms