Mezinárodní den přátelství

Mezinárodní den přátelstvíMezinárodní den přátelství se slaví 30. července. Existuje od roku 1958 a jeho zakladatelskou zemí je Paraguay. Teprve v roce 2011 jej Organizace spojených národů zařadila na oficiální seznam mezinárodních svátků. Do tohoto seznamu patří také Den Země, Mezinárodní den dobrovolníků a Světový den vody.

Mezinárodní den přátelství - historie

Základní kameny Mezinárodního dne přátelství byly údajně položeny mnohem dříve než v roce 1958. První zmínky se objevují už v roce 1920. Společnost Hallmark cards, konkrétně její zakladatelka, která vymyslela den přátel, dostala od spotřebitelů ledovou sprchu. Tento svátek vnímali jen jako podlý komerční trik, jak prodat více přáníček, která firma vyráběla.

Nápad na skutečný den přátel dostal lékař Ramon Artemio Bracho. Mnoho let pracoval jako doktor ve venkovských oblastech. Poté se stal vojenským lékařem Ministerstva národní obrany a Ústřední vojenské nemocnice. 20. července 1958, během večeře s kolegy, dostal nápad.

Co takhle založit Světový den přátelství? Ještě téže noci založili společenství jménem Cruzada Mundial de la Amistad (Světová přátelská křížová výprava). Filosofií této "organizace" byla podpora přátelství nehledě na rasu, barvu, náboženství či bohatství. Věřil, že přátelství je ta nejsilnější hodnota.

Den přátel ve světě

Svátek přátelství se uchytil i v dalších zemích, které jej přijaly za významný den. Světová přátelská křížová výprava dlouhé roky usilovala o to, aby OSN uznala tento den přátelství jako oficiální. Po několika pokusech byli konečně úspěšní. Valné shromáždění OSN dne 27. července 2011 vyzvalo členské státy k oslavám přátelství, v souladu s jejich kulturou a zvyky.

Dále byly vyzvány k tomu, aby prostřednictvím vzdělávacích akcí zvyšovaly povědomí veřejnosti o existenci Mezinárodního dne přátel. Ne ve všech zemích světa slaví den přátel ve stejný den. Například v Indii připadá tento den na první srpnovou neděli, v Ohiu dokonce už 8. dubna.

Finsko a Estonsko dokonce spojili den přátelství se sv. Valentýnem a slaví jej ve stejný den. Paraquay dodnes tento významný den slaví opravdu velkolepě. Samozřejmě jak jinak než festivalem s pestrobarevnými kostýmy a hudbou.

Den přátel v ČR

Co vám budeme povídat. Mezinárodní dny v ČR se téměř neslaví, tudíž ani den přátel. Chcete přesto tento den oslavit se svou nejlepší kamarádkou či kamarádem? Inspirujte se ve světě! Tradicí je společné popíjení a tancování, vzpomínání, darování drobných dárků a hlavně květin

Symboly přátelství ve světě

Když jsme byli malí, jediným a pravým důkazem kamarádství pro nás byl náramek přátelství. Někteří z nás měli ty nejbarevnější korálkové náramky, jiní pletené náramky se vzorem. Většinou jsme je pletli sami, protože to bylo víc "cool". Nosili jsme je až do rozpadnutí (nebo dokud jsme si nenašli jiného kamaráda).

V Číně, ale i jiných zemích je symbolem přátelství a dlouhověkosti chryzantéma. TA chryzantéma, která u nás stále má tak nechvalnou pověst pohřební květiny. Za další květinu přátelství jsou považovány třeba žluté růže. Pozor, pokud je daruje partner partnerce, říká tím: "Žárlím na tebe!"

Říká se, že přátelství mezi mužem a ženou neexistuje. Podle některých je přátelství silnější svazek než ten manželský. Psychologové tvrdí, že přátelství dělá lidi šťastnější... Zkrátka na téma přátelství existuje nespočet knih, filmů, citátů i studií. Ať je pravda kdekoli, jedno je jisté - každé přátelství je unikátní a je třeba jej oslavit.