Jak se dnes pěstují tulipány v Holandsku?

Co nám odhalili holandští pěstitelé tulipánů

Proč v době moderních technologií existují ještě pěstitelé, kteří sází i sklízí své tulipány ručně? Je lepší pěstovat tulipány venku nebo ve skleníku? A jaké barvy jsou populární?

Když vybíráme květiny pro náš e-shop, navštěvujeme samotné pěstitele, abychom měli přesnou představu odkud květiny pochází a jak jsou pěstovány. V Nizozemsku jsme měli možnost nahlédnout do dvou zcela odlišných stylů pěstování tulipánů.

Jaro po celý rok 

Moderní technologie řídí u pěstitele Triflor téměř vše - ve velkých chladících boxech simulují cibulím zimu a ve sklenících naopak jaro. Celoroční proces, díky kterému mohou expedovat tulipány kdykoliv. Počítač změří délku tulipánu, určí, jak ho zastřihnout, zkontroluje váhu květiny i kvalitu květu.

Továrna na tulipány, kde však holandštinu moc nezaslechnete. Tulipány má Triflor nádherné. V jejich skladech, kam putují tulipány po sklizni, by se leckomu zamotala hlava. Kombinace barev připomíná spíš cukrárnu.

Tulipány se sklízí i s cibulkou, aby vydržely co nejdéle čerstvé. Na konci procesu se cibulka odřízne a dá se do nádoby s vodou. Díky tomu z ní pěstitel získá další cibulky a proces pěstování začíná znovu.

A jaké barvy jsou nejvíce oblíbené? Jednotlivé země mají odlišný vkus. Střední a východní Evropa miluje červené a žluté tulipány. S těmi však neuspějete na severu. Severské státy preferují tulipány v bílé barvě. Elegantní Francouzi milují růžové. 

Tradičně po holandsku

Srdcaři z Coas Tulip mají zcela jiný přístup. Tradiční, holandský. Několik rodinných firem, spojených v tento celek, pěstuje ty nejkvalitnější tulipány v Nizozemsku. Cibule sází ručně, vzrostlé tulipány také. Tajemství prvotřídní kvality tkví v sázení tulipánů venku, do písku

I zde mohou trošku pomoci tulipánům nasimulovat jaro. Ale pouze díky pojízdným skleníkům. Ty mohou postupně posunovat a urychlovat tak proces růstu jejich úžasných tulipánů. 

V malých skladech najdete pracovat celou rodinu - děda, tatínek, syn, bratranec. Všichni pilně pečují o své tulipány - v sezóně 7 dní v týdnu. A mimo sezónu? "Pouze" šest. 
 

 Tulipánový tuning

 I tulipány lze po sklizni upravovat. Jako modré růže, barví se i tulipány. Odborníci na květinové úpravy, nizozemští VIP Roses, vám na přání nabarví tulipány i do více barev najednou. Není to však nic pro zastánce přirozené krásy tulipánů.