Eryngium - okrasný bodlák

Bodlák do kytice? Budete překvapeni jakou parádu dokáže eryngium vytvořit.

Asi netušíte, že patří do stejné čeledi jako všem známá mrkev. Narozdíl od ní se však perfektně hodí do elegantních svatebních kytic.

Okrasný bodlák v kytici

Původ eryngia

Eryngium, česky Máčka, patří do řádu miříkotvaré (Apiales) a čeledi miříkovité (Apiaceae). Jedná se celosvětové rozšířený rod rostlin vyskytující se v mírných a subtropických pásmech, čítající kolem 250 druhů rostlin.

Původ jména 

Eryngium : vypůjčený z latiny ēryngē, -ǐum odvozené z řeckého éry , který již označil různé druhy současného rodu, ale také jiné bodláky. Jméno rodu "Eryngium" pochází z názvu používaného pro rostlinu ve starověkém Řecku. Jméno používal Theophrastus, také nazývaný jako otec botaniky, pravděpodobně pro rostlinu Eryngium campestre

Symbolika a zajímavosti

Eryngium je symbolem nezávislosti, závažnosti a přitažlivosti. Nejvíce mu to sluší v míchaných kyticích z méně tradičních květin. Své uplatnění najde také jako dekorační zeleň do kytic z lučních květů a svatebních kytic. Stejně jako další okrasné bodláky působí dekorativně v suchých aranžmá, a proto se často jejich květy suší. 

Eryngium, okrasný bodlák v kyticiKytice s okrasným bodlákem

Barvy a tvary

Květy okrasného bodláku jsou kopulovité okolíky obvykle modré, fialové, zelené nebo bělavé barvy obklopené ostnatými listeny. Je to velmi medonosná rostlina

  Okrasný bodlák - Eryngium

Péče o řezané eryngium

Stonky seřízněte ostrým nožem pod úhlem 45 stupňů. Odstraňte všechny listy, které by zasahovaly do vody. Chraňte květiny před přímým slunečním zářením, průvanem nebo nadměrným teplem. Životnost eryngia ve váze je cca 6-10 dnů.

Pokud budete chtít rostlinu sušit, zavěste ji ideálně v tmavé místnosti za pokojové teploty květenstvím dolů, takto lze i v domácích podmínkách dosáhnout velice pěkných výsledků. 

Pěstitelé okrasných bodláků

Kwekerij Sinnich

Win BLOOM