Množení růží: máme návod přímo od vás!

Jedním z důvodů, proč lidé dávají přednost květině v květináči před květinou řezanou je fakt, že řezané růže dlouho nevydrží. Kytice k narozeninám vydrží jen pár dnů a pak je po všem. Vážně? Dovolíme si nesouhlasit, stejně jako jedna z našich zákaznic, paní Lenka, která se loni rozhodla poslat mamince růže Harlequin…

Stačí trocha šikovnosti, pořádná dávka trpělivosti a zápalu pro věc (tatínek naší zákaznice je prý vášnivý pěstitel růží) a hlavně štěstí. Rodiče se pustili do množení růží, které dopadlo úspěšně, a tak se mohou z růží od dcery radovat i dál.

Při prvním kvetení na jaře se jim vyklubalo třináct poupátek a zdá se, že tímto počtem Harlequin nekončí a nasazuje další.

A jak tedy na množení růží v domácích podmínkách? Ať už na zahradě nebo na balkoně? Máme návod přímo od šikovných rodičů naší zákaznice.

Ideální růže pro množení

Musí to být růže čerstvé, které si přinesete domů z květinářství nebo od nás :) Čas v případě množení růží hraje nemalou roli. Květy růží by už měly vadnout, ale listy ještě neodpadávat.

Postup množení růží

Nejdříve odstřihneme uschlé květy odspodu stonku. Ale pozor, opravdu odstřihneme. Neškubeme ani netrháme. Následně odstraníme všechny listy a postranní výhony. Na závěr stonek zkrátíme tak, aby nám na stonku zbylo celkem čest oček.

Stonek zasadíme do země tak, aby byla tři očka schována pod zemí a tři koukala ven. Půda by měla být dostatečně vlhká a humózní, ne však přemokřená.

Stonek přiklopte sklenicí – rodiče naší zákaznice použili 5 l zavařovací sklenici – udržíte tak růži v teple a vlhku. Pak už stačí jen zalévat a čekat. I zalévání namnožených růží má svá pravidla. Vodu lijte k okraji sklenice tak, aby se voda měla možnost hezky dostat až pod sklenici. Zalévejte pravidelně.

Množení růží je možné doma i na zahrádce

Jak naše zákaznice Lenka říká, všechno je to o trpělivosti: „Bohužel, nepodaří se vypěstovat každou. Musí být správná doba a správná růže. Je to jen o troše štěstí a trpělivosti – prostě zkoušet a jednou se to povede.“

Množení růží se povedlo jak jejím rodičům, tak babičce, a dokonce i jí samotné: „Mojí babičce se takto povedlo vypěstovat růži, kterou jsem jí jako holka dala.

Obrečela jsem, že se mi cestou k ní zlomila, tak ji zasadila a spoustu let se z ní těšila na záhoně. I mně – a to nejsem žádný zahradník – se to podařilo. Na balkoně v květináči.

Péče o namnožené růže

Jakmile růže začnou kvést, je třeba hlídat odkvetlé květy. Ty nezapomínejte odstřihávat. Podpoříte tím nasazení dalších poupat.