723 350 000 Celý týden 8 - 21 hod. Sobota 8 - 20 hod.
Doprava zdarma
pro objednávky
nad 1 500 Kč
Košík 0 Kč 0
MENU

Svátek svatého Valentýna ve světě

Kde ve světě ženy vyrábějí pralinky a kde se recitují romantické básně?

 

14. února, na den svatého Valentýna, hýbá světem ten nejhlubší cit – láska. Přestože v každé kultuře se slaví Valentýn jinak, to nejdůležitější mají společné. Pohled do očí, dotyk a společný prožitek. A také čokoládu, kytice a přáníčka se vzkazy.

Svátek svatého Valentýna rozděluje Česko

Půlka jím pohrdá a druhá půlka mu nadšeně propadla. Češi si rádi dávají k Valentýnu dárky, chodí na zamilované večeře a obzvlášť si oblíbili zasílání kytic s romantickým vzkazem. 

USA – Přání k Valentýnu pro každého

V Americe se neslaví Valentýn jen jako svátek zamilovaných, ale lásky obecně. Slaví celé rodiny. Obzvlášť si Valentýna užívají malé děti, které vyrábí přáníčka pro rodiče, prarodiče, kamarády, nebo učitele. Dospělí se obdarovávají sladkostmi, muffiny, nebo různými vdolečky.

Nizozemí - Milostné vzkazy od tajných ctitelů

Atmosféra Valentýna v Holandsku je podle tradice obestřena tajemstvím a vzrušením. Muži a ženy dostávají anonymní valentýnská přáníčka s vyznáním lásky. Až ve druhém kroku se dozví, kdo si na ně myslí. Radost, nebo šok zajídají lékořicovým srdíčkem.

Brazílie – O půl roku později

Ne 14. února, ale 12. června slaví v Brazílii svátek zamilovaných. Den před svátkem svatého Antonína, patrona manželství, by měla každá mladá žena držet figurku patrona v rukou, aby našla správného partnera. Pokud to funguje, pak je Brazílie plná dokonalých manželství.

Japonsko – Dárky k Valentýnu  čistě v režii žen

Buď věnují koupené čokoládové pralinky kolegům, přátelům, nebo studentům. Anebo ručně vyrobí čokoládové bonbony, ale to už znamená hlubší cit. Přesně o měsíc později přijdou na řadu muži, kteří rozdávají bílou čokoládu. A to proto, že se tento den nazývá Bílý den.

Německo - Potrpí si zdější muži na romantická gesta?

Němci se rádi předhánějí, kdo dá romantičtější valentýnský dárek. Kromě bonboniér, kytic a přáníček si také s oblibou věnují perníková srdce s nápisem „Ich liebe dich“ (miluji tě). Možná uslyšíte také recitovat romantické básně od velikánů Goetheho a Heineho. Němci je s oblibou oprašují.

Francie - země zamilovaných

Paříž, hlavní město zamilovaných a hlavní město oslav dne svatého Valentýna. Zamilované páry z celého světa míří 14. února do města, kde tradice svatého Valentýna vznikla. Francouzi si stejně jako zbytek světa předávají zamilované vzkazy a básničky. Nechybí ani romantická kytice a valentýnské dárky.