Kurkuma (Curcuma)

Hledáte něco speciálního do míchané kytice?

Pak tato exotická květina je ta pravá. Extravagantní kurkumy poutají pozornost v každé kytici.

Čokoládová kurkuma

Původ kurkumy

Kurkuma je exotická bylina patřící do řádu zázvorníkotvaré (Zingiberales) a čeledi zázvorníkovité (Zingiberaceae). Rod curcuma pochází Jihovýchodní Asie, Jižní Číny, Severní Austrálie a zahrnuje 100 druhů.

Původní jména Curcuma

Název rodu Curcuma je odvozen z arabského slova أصفر /kuṅkum/, což znamená žluté. Jeden z holandských názvů je žlutý kořen.

Symbolika a zajímavosti

Kurkuma je symbolem prosperity a bohatství. Kurkuma se nevyužívá pouze ve floristice, ale také v lidovém léčitelství, kosmetickém průmyslu, pro barvení textilií a jako koření, které se vyrábí z kořene této rostliny. Kurkuma obsahuje esenciální oleje a žluté barvivo kurkumin, proto je označovaná jako „indický šafrán“.  Koření z kurkumy má mírně hořkou chuť.


Protože svými květy, zbarvenými růžově nebo bíle, připomíná tulipán, vžil se pro něj lidový název thajský tulipán (Siamese Tulip). Kvetoucí kurkuma rozšiřuje mírně aromatickou karamelovou vůni.

Barvy a tvary

Kurkuma je vytrvalá rostlina s hlízovitým oddenkem a je k dispozici v barvách růžové, lila, bílé, hnědé nebo kombinace těchto barev. Tato až 1 metr vysoká rostlina má oválné listy.

Květy kurkumy svým tvarem připomínají hořící pochodeň. Skutečné květy má však kurkuma malé, ale díky listovým obalům, které chrání nespočet malých květů působí vzhled velice pěkně. Plodem jsou třípouzdré mnohosemenné tobolky.

Fialová kurkumaBílá kurkumaRůžová kurkumaKurkuma

Péče o řezanou kurkumu

Květiny před vložením do vázy šikmo seřízneme, aby byly schopné pojmout co nejvíce vody. Nejlepším způsobem je seříznout pod vodou, aby se do řezné rány nedostal vzduch, který by bránil absorpci vody. Odstraňte také všechny listy, které by zasahovaly do vody.

Kurkumy jsou velmi citlivé na vyšší obsah etylenu v ovzduší, který produkuje zralé ovoce a zelenina, a neměli by být umísťovány poblíž mís s ovocem.  Životnost řezaných kurkum ve váze je při správné péči 12 dní.

Pěstitelé

Villa Curcuma, Curcuma Promotie Nederland