| Doprava ZDARMA na všechny kytice 100 růží. | Záruka na dodané květiny jen na Florea.cz | Sledujte doručení online |

Kolik kytek na pohřeb

Počet květin na pohřeb má být vždy sudý. Vzdáváme tak úctu zesnulým. Říká se, že sudý počet květin má zahnat osamělost mrtvých, kterým chybí spřízněná duše do páru. Lichý počet květin, konkrétně jednu bílou růži, nosíme na pohřeb mladého člověka jako symbol mladého života, který vyhasl příliš brzy.

Lichý počet kytek - historie

Kolik kytek na pohřebPravidlo sudého a lichého počtu květin existuje už nějaký ten pátek. Za jeho vznikem stojí filosof Jiří Stanislav Guth-Jarkovský. Ten je spojován s pravidly etikety a slušným chováním, které se snažil v našich končinách rozšířit. Poměrně ostře totiž kritizoval smýšlení a zvyklosti české společnosti. Jako vychovatel doufal, že může leccos změnit. Proto až do roku 1887 působil coby vychovatel malých princů, kteří byli zhýčkaní, neuctivý k rodičům i ostatním a celkově odráželi chování svých vlastních rodičů.

A právě tam se Guth-Jarkovský údajně inspiroval k napsání první knihy o společenských pravidlech. Za jeho života jich napsal na toto téma opravdu hodně. V jedné z nich se zabýval i počtem květů. Kromě toho, jak se chovat na pohřbu, jak správně kondolovat a jak dlouho držet smutek, také zmínil, kolik kytek na pohřeb se sluší donést. Lidé tuto tradici dodnes poctivě dodržují. Paradoxně sudé a liché počty květin řeší jen v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Jinde ve světě toto pravidlo neznají.

Proč sudý počet květin na pohřeb?

Jak již padlo, sudý počet má svá opodstatnění. Jedno z nich je, že sudý počet květin má zahnat osamělost zemřelého, kterému chybí spřízněná duše. Jiný důvod může být ten, že jedna květina je pro zemřelého, druhá pro Boha. Výjimku z tohoto pravidla tvoří pohřeb mladého člověka. Tomu můžeme přinést jednu bílou růži, která symbolizuje nevinnost, čistotu duše a mladý život, který měl ještě naději, ale předčasně vyhasl.

Co se stane, pokud nebudeme řešit, kolik kytek se nosí na pohřeb? Nejspíše nic. Mezi všemi těmi kondolencemi se vaše květiny na pohřeb ztratí. Nebo také ne. Ať tak či tak je ignorace této tradice při nejmenším neslušná. Vaše gesto může být vnímáno jako neúcta k zemřelému, ale také jako záměrná urážka pozůstalých.

Jaké květiny na pohřeb

Tradičně nosí lidé na pohřeb lilie, gerbery, růže, karafiáty a chryzantémy. V období dušiček poté hlavně chryzantémy a další podzimní květiny, které mají dlouhou životnost a odolají i nižším teplotám. Důležité jsou také barvy květin na pohřeb. Pokud se loučíme s pánem, volíme tmavší barvy květin, jestliže se ženou, tak světlejší barvy.

Další možností je vybrat barvu květin na pohřeb podle vztahu nebo citu, který jsme vůči zemřelému chovali. Fialové květiny symbolizují obdiv a důstojnost, bílé květiny nevinnost a pokoru, oranžové květiny spokojenost a elán. Teoreticky žádná květina nebo její barva není nevhodná, pokud je darována s úctou a ohledem na to, jaký člověk za života byl.

 

Nebudeme Vás zahlcovat každodenním spamem, jednou za čas Vám pošleme email s informacemi o novinkách nebo zajímavých akcích.

Nahoru

723 350 000