Často kladené dotazy

Odkud dovážíme květiny

Většinu našich květin dovážíme třikrát týdně z Nizozemí. Květiny nakupujeme přímo na květinové burze s vynecháním všech prostředníků nebo přímo u pěstitelů po celém světě. V případě přímých nákupů si květiny necháváme posílat na nizozemské letiště Schiphol, kde jsou firmy specializované na přepravu řezaných květin a celní a další potřebné operace při vstupu do prostoru EU, zejména pak fytosanitární kontroly proti zavlečení škůdců a nemocí.

Holandské květinové burzy

Holandské květinové burzy jsou srdcem obchodu s květinami. V této chvíli fungují v Nizozemí tři květinové burzy ve městech Aalsmeer, Naaldwijk a Rijnsburg sdružené pod značku FloraHolland(floraholland.com). Reportáž a informace o květinové burze najdete na našem blogu.

Pěstitelské oblasti

Mnozí lidé žijí v mylné představě, že na květinových burzách v Nizozemí se prodávají výlučně holandské květiny. Burza slouží pro prodej květin vypěstovaných po celém světě. V růžích např. pochází až 73% z pěstitelských oblastí mimo EU. Zejména Keňa Etiopie Ekvádor a Kolumbie, dekorační zeleň se dováží z tropických oblastí Srí Lanky, Costa Rica, Mexiko, Ghana a další.

Nejvíc řezaných růží dovážíme z Keni. Ty nejlepší farmy jsou umístěné na svazích hory Mount Kenya, kde vysoká nadmořská výška v kombinaci s teplotou a vzdušnou vlhkostí umožňuje dosahovat výborných výsledků při pěstování. Růže z těchto farem se vyznačují mohutnými stonky, velkým květem a sytými barvami.

Etiopie je na druhém místě v produkci řezaných růží na černém kontinentu. Velké množství farem je součástí projektu Fair Trade (www.fairtrade.cz). Zaměstnanci pracují za kontrolovaných podmínek, mají na tamní poměry velice nadstandardní mzdu, děti chodí do školy a rodiny mají hrazenou zdravotní péči. Růže z Etiopie mají menší velikost květu a patří mezi cenově příjemný sortiment. Jejich drobné květy jsou oblíbené mezi floristy pro svatební vazby.

Florea jako jediná firmy v České republice dováží a nabízí luxusní a velmi dlouhé růže z Ekvádorských farem. Růže dlouhé 120 až 140 cm s obrovským květem jsou tím nejluxusnějším, co můžete z produkce řezaných růží zakoupit. Vzhledem ke své výjimečnosti nepřekvapí, že většinu farem v Ekvádoru spoluvlastní ruské společnosti, které vyváží více než 70% produkce na své trhy v Moskvě.

Z oblastí tropické Ghany dovážíme překrásné dekorační listy. Zejména jsou velmi oblíbené dužnaté a pevné listy rostliny Philodendron (Filodendron). Obrovská rozmanitost odrůd této rostliny nabízí velké množství tvarů a barev, které se vyznačují dlouhou trvanlivostí. Při správné péči vydrží ve váze déle než celý měsíc.

Sri Lanka patří mez další země ležící v tropickém pásu, ze kterých pro vás dovážíme dekorační zeleň. Ve vlhkém podnebí Srí Lanky se daří téměř všem tropickým rostlinám, některé vynikají svojí kresbou a barvou listů. Mezi nejkrásnější patří druh Cordyline (Dračinka), jejíž listy jsou u nás ve stálé nabídce.

Doprava květin do ČR z Holandské burzy

Pro přepravu květin z květinových burz z Nizozemí využíváme vlastní dopravu. Zkrácení doby nakládky a přepravy do ČR je pro nás prioritou.

Květiny jsou nakládány do našich vozů již od časného rána (začátek dražby na tzv. hodinách květinové burzy je od 06.00 hodin ráno), důsledně dbáme po celý čas i v průběhu přepravy, skladování a expedice, na minimalizaci manipulace s květinami.

Květiny jsou přepravovány v burzovních obalech, tak jak je pěstitelé a dovozci v noci před dražbou dodávají na burzu. Doba dopravy do našeho logistického skladu v Plzni, nedaleko dálnice D5, je v závislosti na provozu 9 – 10 hodin. Po celou dobu je v přepravním prostoru zachovávána optimální teplota 4-7 st C a to po celý rok. Náš personál je vyškolen na kontrolu základních vad u květin, a pokud v průběhu nakládky shledá sníženou kvalitu, jsou květiny posouzeny k reklamaci přímo na místě v Nizozemí.

Skladování

Správné skladování řezaných květin je pro zachování jejich čerstvosti a kvality naprosto zásadní. Od řezu počíná cyklus stárnutí květiny, vhodné skladování dokáže tento cyklus výrazně zpomalit. Základní faktory pro zpomalení procesů stárnutí jsou podle důležitosti, teplota, světlo, výživa. Optimální teplota pro skladování řezaných růží je 2-2,5 st C, z tohoto důvodu mají u nás růže svůj zvláštní chladící box. Pro ostatní květiny a dekorační zeleň umístěné v chladném prostředí je optimální teplota 4-5st C. Pro květiny tropické jako jsou květiny z rodu Protea, Orchidea, Anthuria, Heliconia apod. pak teplota 12-15 st C. Absence světla výrazně zpomaluje nakvétání řezaných květin. Většina květin se dováží tzv. na sucho, tedy bez výživových roztoků (téměř celý sortiment přírodně dekorační zeleně, lilie, chryzantémy, gerbery germini a další).

Pro umístění květin tzv. na mokro, samotná voda nepostačuje. Dříve či později se ve vodě začnou tvořit kolonie bakterií (v závislosti na teplotě) a ty „ucpou“ cévy ve stoncích a květiny bez ohledu na to, že je ve vodě, usychá. Proto při příjezdu z Holandska umisťujeme dovezené květiny na výživový a desinfekční roztok Floralife 200 zde odkaz který nejen zabrání tvorbě bakterií, ale také dodá květiny potřebné výživové látky a významně prodlouží její životnost. Sáček s touto látkou v podobě jemného prášku pak obdržíte s každou objednávkou.

Balení a expedice objednávek

Květiny z Vaší objednávky jsou kompletovány a baleny odpoledne a v noci před samotným dodáním. Jsou vždy pečlivě zkontrolovány obaleny do ochranné fólie a vloženy do termoizolačního boxu, který zabrání teplotním výkyvům a pomačkání či jinému mechanickému poškození květin. Celý proces balení a přípravy pro přepravu probíhá přímo v chladících boxech tak, aby k teplotním změnám nedocházelo po celou dobu manipulace s květinami.

Kontrola kvality řezaných květin

Pokud má spotřebitel zásadní problém při objednávce řezaných květin přes internet, pak je to zejména z důvodu obavy o kvalitu případně o poměr kvality a ceny u vybraných květin.

Proto čerstvost a kvalita řezaných květin je u nás na prvním místě. Všechny květiny dříve, než dorazí k Vám, prochází tzv. čtyřbodovou kontrolou kvality.

1.bod – kontrola v Nizozemí při nakládce květin nakoupených na květinové burze.

2.bod - kontrola při vykládce a přípravě k uskladnění v logistickém skladu v Plzni.

3.bod - kontrola při balení a expedici Vaší objednávky večer či v noci před rozvozem.

4.bod - kontrola při předávání objednávky kurýrem (kontroluje kurýr ve spolupráci se zákazníkem)

Péče o řezané květiny

Připravujeme pro vás.

Kvalitativní označování květin

Protože řezané květiny jsou přírodní, živý materiál, je velice nesnadné je jednoznačně kvalifikačně popsat. Přesto se po desetiletí fungování holandských květinových burz ustálilo jejich normalizované označování, podle kterého po celém světě dovozci i floristé poznají kvalitu a velikost nabízených květin. Jako jediní v ČR toto kvalitativní označování používáme v našem eshopu. Pojďme se na význam těchto značení podívat podrobně.

Kvalita

Květiny jsou označeny kvalitou EX, A1, A2, B1 a B2. Květiny v kvalitě B1 B2 na našem eshopu nenaleznete přesto se na jednotlivé kvalitativní označení blíže podíváme.

EX: Takto označené květiny jsou z třídy kvality A1, avšak nabízená květina svou kvalitou tuto třídu převyšuje. Např. pro určité odrůdy lilií je kvalita s počtem květů 9 a více označena jako EX, protože obvyklá kvalita dodávaná na burzy je 3+ až 5+ (počet květů). Trsové chryzantémy se dodávají na burzu standardně v kvalitě 55 -90g, pokud se tedy pěstiteli podaří dodat chryzantému o váze 100g je opět u nás označena jako EX. Tedy EX značí to nejlepší, co je možné u dané květiny dosáhnout. Cena bývá o 10 -20% vyšší než u standardní kvality A1.

A1: Standardní kvalita dodávaná na holandské burzy, nesmí obsahovat žádné vady. Květinová burza Flora Holland je na dodavatele velmi přísná a ve vlastních testovacích centrech i kontrolami u pěstitele či dovozce, si své označení nekompromisně hlídá. (http://www.floraholland.com/en/buying/service-information/product-quality-risk-management-services-c5/)

A2: Takto označená kvalita připouští drobné a malé odchylky od standardu, vždy je v komentáři dopsáno o jakou vadu se jedná. Obvykle jsou to vady jako např. odchylky v délce stonku u tulipánů (některé stonky jsou o 2-3cm kratší), u růží mají jedna max dvě růže ve svazku jiný odstín barvy či nepatrně jinou velikost květu. Většinu rozdílu mezi kvalitou A1 a A2 obvykle obtížně rozezná i zkušený obchodník. Cenový rozdíl oproti A1 bývá od 10 do 25%.

B1: Zde jsou již rozdíly oproti kvalitě třídy A viditelné pouhým okem. Přesto lze tyto květiny velmi dobře (díky poměru kvalita/cena) použít pro Vaše dekorace. Obvyklá vada u růží je křivý stonek, což v případě vypichované misky není na závadu. U chryzantém např. chybí listy v dolních patrech (při vložení do vázy je však stejně odstraníte). Cena bývá až od 50% nižší než u A1 či A2.

B2: Květiny v této kvalitě jsou dodávány pro výrobu vázaných kytic, které naleznete v našich hypermarketech. Bývá zde kombinace více vad (které se ovšem dají ve svazku a obalu skrýt). Obvykle jsou to slabé stonky, nestejná velikost květů, nízká váha, nesouměrné květenství, vysoký stupeň nakvetení.

Délka

Délka je u květin uvedena vždy jako celková délka tedy stonek a květ. U dekorační zeleně je to pak stonek včetně listu. Obvykle pěstitel či dovozce ponechává 2-3cm rezervu pro seříznutí stonku.

Hmotnost

Hmotnost je u některých druhů květin, jako jsou např. chryzantémy či alstroemerie znakem kvality a je vždy uváděna v posklizňovém stavu. Je tedy vzhledem k odpařování vody v průběhu vyřízení Vaší objednávky, obvyklý mírný pokles.

Počet květů

Počet květů na stonku výrazně ovlivňuje cenu nabízené květiny. Na našem webu se potkáte s označením 3+, 5+ apod. Znamená to 3 a více květů nebo 5 a více květů. Tedy první číslo označuje minimální počet květů na stonku. Naleznete jej u lilií vícekvětých růží amarylisů apod.

Počet stonků ve svazku

U každé nabízené položky najdete informaci o počtu stonků v balení. S ohledem na minimalizaci dotyků s květinou, nabízíme originální balení od pěstitele. Pouze u dekorační zeleně či samostatně balených květin děláme výjimku a balení přizpůsobíme tak abyste měli možnost zakoupit i malé svazky. U choulostivé květiny jako jsou např. gerbera a gerbery mini naopak zachováváme původní balení tj. 25 resp. 30 ks v ½ boxu. Květiny se Vám za to odmění až pětinásobnou dobou trvanlivosti.

Počet svazků v balení

Počet svazků v balení je nesmírně důležitou informací pro každého nákupčího na květinové burze stejně jako pro Vás. Množství květin v boxu je jednoznačným signálem o velikosti či mohutnosti květů. Je velký rozdíl pokud je v boxu 40ks růží nebo 160ks ruží, skutečně je velikost květu 4x menší. Podobné je to u lilií 20ks v boxu nebo 80ks v boxu či amarylisů 8ks v bedně nebo 20ks v bedně. Tulipány pak můžete volit 50ks v balení nebo 200ks v balení, vždy platí čím menší květina, tím více jich lze umístit do boxu.

Pěstitelská oblast

Většina dovážených květin pochází z Nizozemí, kde má pěstování dlouholetou tradici a tlak na kvalitu mezi pěstiteli je obrovský. Naopak u dekorační zeleně, je velká část produkce z tropických oblastí a vzhledem k balení a letecké přepravě jsou drobné otlaky na listech běžné.

Samostatnou kapitolou jsou pěstitelské oblasti u řezaných růží. Růže z Ekvádoru či svahu hory Mount Kenya v Keni vynikají velikostí svého květu a mohutným stonkem a nejvyšší kvality dosahují v zimním období (u nás). Naopak v letním období jsou na vrcholu růže pěstované v Nizozemí. Zjednodušeně se dá říci, že řezané květiny pěstované pod otevřeným nebem mají větší kvalitu a barvy než stejné květiny ze skleníku pěstované pod umělým osvětlením.

Jak vybrat tu správnou květinu pro vás

Využijte našich rad pro výběr květiny, nebo si jednoduše zavolejte na naši infolinku a nechte si poradit od odborníků.

Řezané růže

Na internetu existuje velké množství rad o významu barev u květin při jejich výběru apod. Pokud si chcete své květiny opravdu užít, doporučujeme Vám na tyto rady zapomenout.

Takže kde a čím při výběru té „Vaší růže“ začít. Začněte tím, že si určíte, jak chcete růži použít. Pokud se chystáte vypíchat misku či uvázat aranžmá, popřemýšlejte o výběru kvality A2 či B1 a o délce (pro misku jistě postačí 35-40cm). Pokud, budete květiny umisťovat solitérně do vázy, určete si velikost od 35cm do 90cm podle místa umístění (na zemi, na stole apod.). Pokud chcete dodaný svazek rozdělit a růže umístit na více míst, pak bude na místě růže s velkou hlavou a Vy budete vybírat odrůdy s počtem stonků v balení 40 až 80ks, pokud chcete naopak drobnější květy, vybírejte 120 až 160ks v balení. Pokud chcete darovat pouze jeden stonek, pak Vám bude záležet na kvalitě listů a volte nizozemskou produkci (dovážené květiny mají od balení pro leteckou přepravu rozpíchány listy zejména v dolních patrech)

Lilie orientální, asiatické neb hybridní

V kategorii lilie si budete vybírat ze tří základních druhů. Orientální, asiatické a hybridní lilie a lilie long.

Orientální lilie byly vyšlechtěny z japonských odrůd, někdy se jim u nás říká také lilie královské. Mají největší květy a Váš byt prostoupí silnou vůní. Barvy květů jsou od čistě bílé po tmavě rudé. Lilie asiatické a hybridní znáte z našich zahrádek, obsahují nepřeberné množství barev a barevných kombinací a jsou nenáročné na pěstování. Lilie s dlouhými trubkovými květy tzv. „longy“ jsou krásné lilie s jedním maximálně třemi květy na stonku.

Při vašem výběru zohledněte požadovanou délku lilie a počet květů na stonku. Podle počtu svazků v balení od pěstitele získáte představu, jak objemné květy lilií jsou. Největší lilie, obvykle orientální odrůdy jsou baleny po 2 svazcích v boxu, drobnějších může být až 12 svazků. Druhou informací je počet květů na stonku. Pokud si chcete opět vytvořit vypichované misky, zvolte si lilie jednokvěté s krátkým stonkem, které se k tomuto účelu hodí nejlépe.

Dekorační zeleň

Dekorační zeleň vybírejte podle délky Vašich květin, nebo podle rozměru misky, do které budete květiny aranžovat. Barva zeleně by měla zvýraznit krásu květiny a neměla by s ní soutěžit o pozornost. Pokud použijete, jako dekoraci samotnou zeleň, pak naopak volte listy s výraznou kresbou. Velice krásná je dekorační zeleň s květy a plody. Zde vybírejte podle váhy, rostliny s větší gramáží mají více květů a mohutné stonky, pro vypichované misky a dekorace volte raději levnější a menší gramáž.

Chryzantémy

Chryzantéma je v Japonsku národní květina a po růžích a tulipánech je to jedna z nejprodávanějších květin na holandských burzách. Rozhodně je to květina, která Vám ve váze při správné péči nejdéle vydrží. Kvalita je u chryzantém určena jejich vahou. Vybírat můžete z jednokvětých chryzantém v gramáži 55-110g, trsových chryzantém 65-95g a drobných chryzantém santini v délce 55cm s hmotností udávanou pro balení 25ks od 750 do 1400g. Opět doporučujeme pro dekorace a vypichované misky používat nižší gramáž a pro květiny umístěné samostatně naopak tu nejvyšší, aby vynikla krása této květiny.

Cibuloviny

S cibulovinami se u nás potkáte zejména na jaře. V pěstování a prodeji cibulovin je Nizozemí skutečnou velmocí a množství prodaných tulipánů jednoznačně překonává všechny ostatní květiny. Při výběru opět platí pravidlo, čím méně stonků v balení tím větší květy a opačně. U amarylisu potom vybírejte také podle počtu květů na stonku, u tulipánů podle gramáže a délky.

Gerbery

Gerbery jsou čtvrtou nejprodávanější květinou na světě. V Nizozemí dosáhli pěstitelé vynikajících výsledků a jejich nové odrůdy gerber slaví úspěchy na výstavách po celém světě. Pokud budete vybírat velké gerbery, je zde pouze jeden kvalitativní ukazatel a tím je průměr květu. U velkých gerber se můžete potkat s velikostí hlavy 9 až 11cm. Gerbery malé, nebo také mini gerbery či germini, jsou trvanlivější než gerbery velké a jejich velikost je od 6 do 8cm.

Anthurium

Anthurium česky také toulitka pochází z tropických deštných pralesů. U nás je velmi oblíbená jako pokojová květina a v našich obchodech najdete nepřeberné množství odrůd. Jako řezaná květina je anthurium poptávané jako květina na promoce. Při výběru bude jako kvalitativní znak uveden průměr květu. Opět platí, čím více stonků v balení, tím menší velikost květu. Pozor, nedotýkejte se květů, po stisku či omaku začnou v místě dotyku černat. I z tohoto důvodu nabízíme ke koupi pouze celá balení. Anthuruim nesnáší nízké teploty a zejména v zimním období je nesmírně náročné na přepravu. Teplota by neměla klesnout pod 12st C.

Protea, Heliconie

Na našem eshopu najdete i tyto exotické květiny. Vybírejte podle požadované délky a opět při volbě velikosti sledujte počet stonků v balení. Proteu lze velmi dobře usušit a dále využít v dekoracích ze sušených květin.

Rozvoz a doručení květin.

Do jakých měst vaše květiny dovážíte?

Vaše objednávky řezaných květin rozvážíme do všech měst České republiky a to v každý pracovní den.

Jaká je cena za rozvoz květin?

Vaše objednávky Vám rozvezeme do 48 hodin po odeslání. Po celé České republice za jednotnou cenu 95 Kč, objednávky nad 1.500 Kč mají dopravu zdarma.

Jakého rozvozce či zásilkovou službu využíváte?

Pro přepravu Vašich objednávek používáme výhradně naše chlazené a termoizolované vozy. Přepravní podmínky jsou zcela zásadní faktor (spolu s čerstvostí) k zachování vysoké kvality řezaných květin. Při svátcích typu Valentýn, MDŽ či Den matek využíváme pro rozvoz i brigádníky s klimatizovanými vozy, aby květiny nebyly vystaveny prudkým teplotním výkyvům.

Jakým způsobem balíte objednané květiny?

Pro zamezení prudkému kolísání teploty, která poškozuje řezané květiny a snižuje jejich kvalitu, používáme pro balení Vašich objednávek termoizolační boxy z komůrkového kartonplastu. Tento materiál izoluje květiny od vnějšího prostředí vrstvou vzduchu, navíc je několikanásobně pevnější než běžný kartonový papír a zabrání poškození při přepravě. Boxy jsou vyrobeny v mnoha velikostech a při balení řezaných květin jsou v expedici vybrány tak, aby květiny v nich byly uloženy optimálně a bylo zabráněno jejich pohybu a otlačení v průběhu dopravy k Vám.

V jaké teplotě převážíte květiny?

Optimální teplota pro uchování a přepravu květin na delší vzdálenosti je u většiny druhů řezaných květin 2-4 st. C. Naše vozy, kterými dovážíme květiny z holandských květinových burz i zajišťujeme rozvoz na naše depa v ČR, jsou vybaveny transportním chlazením a jejich nákladový prostor je izolován. To umožní zachovat optimální teplotu při rozvozu květin v průběhu celého roku.

Jak dlouho po odeslání objednávky mi květiny dovezete?

Objednávky řezaných květin rozvážíme po celé České republice. Všechny regiony máme rozděleny do dvou oblastí a garantujeme Vám tedy rozvoz květin až k Vám domů do 48hod po přijetí Vaší objednávky.

Pro administraci Vašich objednávek a zpracování logistiky rozvozu květin, používáme vyspělý logistický systém. V tak velkém objemu zakázek z celé ČR by ruční zpracování bylo nesmírně náročné či nemožné. Proto prosím, věnujte zvýšenou pozornost při zadávání Vaší doručovací adresy a doby ve, které jste schopni svoji zásilku na této adrese převzít.

Jak se dozvím, kdy svou objednávku dostanu?

Vždy večer v 17.30 dochází ke zpracování souboru objednávek v logistickém oddělení a následně je na Vámi uvedené kontakty odeslána potvrzující SMS se dnem a přibližným časem doručení Vaší objednávky.

Nebudeme Vás zahlcovat každodenním spamem, jednou za čas Vám pošleme email s informacemi o novinkách nebo zajímavých akcích.

Nahoru

723 350 000

TOPlist