Tulipománie

8. 4. 2019 / Ostatní

Tulipány ve své době dovedly mnohé lidi k bankrotu a mnohým dopřály pohádkového bohatství. V letech 1634-1637 vzniklo kolem tulipánů doslova šílenství, které bez nadsázky a odborně nazýváme tulipománie, nebo tulipánová horečka. Tu nezpůsobila jen podmanivá krása tulipánů, ale hlavně hon za rychlým zbohatnutím a davové šílenství.

Hon za rychlými penězi

TulipománieV 17. století byly tulipány v Holandsku naprostou senzací a luxusním zbožím. Přestože byly velmi drahé, poptávka po nich stále stoupala a s ní i jejich cena. Pěstování a množení tulipánů se zdálo jako snadný způsob zbohatnutí, a tak vznikl tulipánový trh a s ním spekulativní obchody.

Do obchodování s tulipány se zapojil téměř každý – šlechta, měšťané, děvečky i sedláci. Ti všichni byli ochotni rozprodávat svůj majetek jen proto, aby si koupili cibulku tulipánu a s vidinou vysokého zisku ji přeprodali dál. Nejoblíbenější odrůda tulipánu změnila svého majitele až 10krát za den.

Mohlo by vás také zajímat: Historie tulipánů

Městský dům za tulipán

TulipománieNaprostý vrchol tulipománie nastal v roce 1637. V té době se cena jedné cibulky tulipánu vyšplhala na 6000 guldenů. Taková suma pro Holanďany znamenala 7násobek průměrného ročního platu. Za stejnou částku si mohli pořídit městský dům, 200 prasat, nebo dvě lodi po okraj plné indickým kořením. Poptávka zmizela, zůstala jen nabídka a bublina praskla.

Procitnutí z tulipánového šílenství

TulipománieTrh s tulipány se zhroutil a ceny se ocitly na samotném dně. Holandská vláda spekulativní obchody zatrhla. Kdekdo přišel o majetek a Holandsko se dostalo do hospodářské recese, ze které se dlouhou dobu nemohlo dostat.

Komentáře

Nebudeme Vás zahlcovat každodenním spamem, jednou za čas Vám pošleme email s informacemi o novinkách nebo zajímavých akcích.

Nahoru

723 350 000