Rozvoz růží: historie a úskalí dnešní doby

25. 9. 2017 / Reportáže ze světa květin

Rozvoz růží a jiných květin je služba, která nám nesmírně usnadňuje život. Dnes se podíváme na historii rozvozu růží, kde se vlastně tato služba vzala a jaká úskalí představuje pro malé podnikatele.

Počátky rozvozu růží ve světě

Psal se rok 1910, kdy se sešlo 15 amerických květinářů, kteří položili základní kameny "Květinářského telegrafního doručovatelského servisu" (angl. FTD - Florists' Telegraph Delivery Service).

Skupina fungovala jako družstvo, tudíž si její členové mezi sebou "po drátu" předávali objednávky květin. Členové byli zároveň i vlastníky společnosti.

V průběhu let se z FTD stal affiliate, který propojoval květinářství z celého světa do jedné květinové sítě. Rozvoz růží začal fungovat tím stylem, že pokud partnerské květinářství nemohlo vyhovět poptávce, hledalo se jiné květinářství v síti, které mohlo.

Tento způsob byznysu byl samozřejmě velmi lákavý a brzy si získal řadu květinářů, kteří se chtěli do FTD připojit. FTD proto bezpochyby patří mezi průkopníky a inovátory v květinovém světě.

V roce 2010 firma oslavila sté výročí založení. Doručení růží a dalších květin nabízí stále, jen už v poměrně větším objemu. Pod její "ochranná křídla" dnes patří více než 16 000 maloobchodních květinářů v Severní Americe a celosvětově přibližně 45 000 květinářství ve 154 zemích světa.

Když je rozvoz růží trnem v oku

Každý úspěch sebou logicky nese i určitá negativa. Květináři v Severní Americe se začali bouřit. A to proto, že je zde velkoobchodníci zcela ovládli.

V jiných zemích funguje velkoobchod a maloobchod s květinami poměrně vyváženě. V S. Americe odkupují velké firmy od malých květinářů květiny ve velkém, nasadí si velkou marži a květiny za draho prodají.

Malí květináři takto finančně velmi tratí. Druhým problémem ale také je ztráta identity květin.

Z opravdu krásných a kvalitních květin s nálepkou "lokální květinář" se najednou stávají bezejmenné květiny bez původu.

Díky tomu v roce 2011 vzniklo uskupení Florists for Change, které prostřednictvím svých webových stránek poukazuje na tuto problematiku a nabízí databázi lokálních květinářství v Severní Americe.

Komentáře

Nebudeme Vás zahlcovat každodenním spamem, jednou za čas Vám pošleme email s informacemi o novinkách nebo zajímavých akcích.

Nahoru

723 350 000